Uzrok nastanka
Ima više teorija o nastanku ove deformacije: zastoj u embrionalnom razvoju, genetski i mehanički faktori.
Klinička slika
Stopalo se nalazi u plantarnoj fleksiji i varusu, prednji deo stopala u aduktusu, zadnji deo povučen je prema gore i unutra. Kliničkim pregledom takvog stopala mogu se ustanoviti supinacija pete, hipotrofija potkolenice, unutrašnja rotacija potkolenice, malo i zdepasto stopalo i izražene brazde sa medijalne strane stopala.
Dijagnoza
Dijagnoza je jasna već na rođenju. Na osnovu kliničkog izgleda i rendgenografije zadnjeg dela stopala oko trećeg meseca se odlučuje o potrebi operativne korekcije, koja se tada radi na mekim tkivima stopala
Lečenje
Pes equinovarus zahteva ortopedsko lečenje odmah posle rođenja deteta. Leči se fizikalnim procedurama (aktivne i pasivne vežbe istezanja skraćenih struktura) i korektivnim udlagama odmah po rođenju (mere rehabilitacije - učenje funkcije otpočetka). Ako posle desete nedelje nema radiografskog izlečenja, neophodan je operativni tretman.
swta raditi kad je pev minimalan mi smo smesni kako se to radi u inostranstvu,trebalo bi malo optimisticnije da gledaju na taj deformitet kao i ignasio ponseti a ne samo da se olade od problema,i da mnoga deca ispastaju zato sto su pojedini gipsari nedovrseni u mozgu pa bebe ostanu sa jos vecim deformitetom,taj posao mora da se radi sa razumevanjem ,stavom i optimizmom jer nijedan posao nije lak i zbog toga makar deca ne treba da ispastaju.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti