Sindrom nemirnih nogu opisan je prvi put pre 300 godina, a u medicinskoj prošlosti ga je pre 60 godina opisao dr. Karl Axel Ekbom, švedski neurolog .
Sindrom je okarakterisan neizdrživim nagonom za pokretanjem ekstremiteta i motoričkim nemirom i može uzrokovati nesanicu. Pojavljuje se u mirovanju i uveče u krevetu. Prisutan je u 5-15% populacije.
Sindrom nemirnih nogu može se javiti u trudnoći, zatim kao posledica manjka gvožđa ili oštećenja bubrežne funkcije. U tim slučajevima se radi o sekundarnom sindromu nemirnih nogu.
Lečenje sindroma nemirnih nogu je simptomatsko. Pre uvođenja terapije potrebno je uzeti u obzir godište bolesnika, a zatim težinu i frekvenciju simptoma. Terapija se počinje najmanjom potrebnom dozom, obično pre spavanja, a doza se prilagođava kliničkoj slici bolesnika.
Agonisti dopamina smatraju se terapijom prvog izbora. Uzimaju se u jednoj dozi pre spavanja koja se kroz nekoliko dana postupno titrira. Delotvornost agonista dopamina uočava se vrlo brzo, a ostaje održana i do godinu dana nakon početka lečenja. U težim oblicima bolesti daju se još levodopa i neki antiepileptici, a u najtežim slučajevima i opioidi.
Imam 65god.od pre tri godine imam sindrom,, nervoznih nogu". Ne mogu noćima da zaspem.Ne znam šta da radim?
Godinama imam pojavu nemirnih nogu-uvrece kada legnem ali ne svakodnevno.Tesko zaspim i tokomm noci sve se izgubi tako da jutrom nemam tu pojavu.Ipak bih zeleo, konkretno, da se preporuci madimament i nacin tretiranja, pa da probam.Hvala.POZDRAV IZ kRAGUJEVCA.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Porodica i zdravlje