Saveti za postavljanje i ostvarivanje ciljeva u poslovanju

Racionalno postavljanje ciljeva u poslu je jedan od najvažnijih momenata u profesionalnom razvoju. Loše postavljeni ciljevi - nejasni i nerealni ciljevi su čest razlog odustajanja od posla i projekta, a samim tim i od profesionalnog napretka. Dobro postavljen cilj podrazumeva i efikasno upravljanje vremenom. Upravo zbog toga, kako organizacija rada, tako i vremena osim što omogućava efikasno završavanje zadataka, smanjuje stres zaposlenih. Postavljanje ciljeva u poslovanju pruža jasnu viziju razvoja i omogućava usklađivanje napora tima ka zajedničkim postignućima. Strateško upravljanje vremenom i postavljanje ciljeva obezbeđuju dugoročni uspeh na svakom zajedničkom projektu.

Definišite i zapišite ciljeve

Najbolje je krenuti od većih poslovnih ciljeva prema kojima treba da se kreće razvoj karijere, a zatim definisati i sve manje ciljeve, kao i ciljeve kratkog roka. Obično je znatno efikasnije ukoliko su ciljevi slikovito opisani, jer je tada uključena i vizuelizacija, što svakako doprinosi motivaciji za ostvarivanje.

Od značaja za razumevanje i pamćenje ciljeva, pored opisa je potrebna i organizacija - gradacija i sistematizacija ciljeva kada ih ima više. Takođe, važno je umeti odrediti prioritete na poslu.

Ono što je posebno važno – zapišite ciljeve i imajte ih negde pred sobom. Svaki važan i veliki cilj nam treba biti u vidokrugu tokom celog radnog dana, a ne da stoji dokument u nekom folderu na računaru. Samo tada će se i poslovne aktivnosti zaista odvijati na planiran način. Još nešto, izdvojite iz svog plana, onde gde ste naveli glavne i sporedne ciljeve, podsetnike u vidu jedne kratke, ali i podsticajne rečenice i okačite ih na vidno mesto.

Dobro razmotrite opravdanost i usklađenost ciljeva

Prilikom donošenja odluke da se posvetite određenom cilju, najpre razmotrite da li je taj cilj zaista i ostvariv na način koji Vam odgovara. Zatim, probajte da se prema njemu sasvim kritički odnosite. Razmislite da li posedujete sve resurse koji su potrebni za ostvarenje cilja na način na koji ste ga prvobitno zamislili. Tu spadaju baš svi resursi, kao što su veštine, vreme, novac za ulaganje, poznanstva, potrebne informacije, kao i sve drugo što bi moglo da se nađe na ovom spisku.

Ciljevi uvek treba da budu međusobno usklađeni. Ljudi to često zanemaruju. Velika odskakanja novih poslovnih ciljeva u odnosu na celu karijeru i dosadašnji profesionalni razvoj retko dovode do smislenog razvoja. Probajte da predvidite sled poslovnih događaja.

Trošenje vremena, energije i resursa na ciljeve koji nisu dobro osmišljeni i usklađeni obično vodi padu samopouzdanja. Tako ciljevi koji su mnogo realniji ostaju neostvareni, dok se bavimo nekim trenutno atraktivnim.

Da li imate znanje i veštine za željene ciljeve?

Vrlo često se desi da osoba bude neuspešna u svojim nastojanjima jer nema realnu predstavu o svojim upotrebljivim znanjima i veštinama. Postavljanje ciljeva u poslu treba da podrazumeva veoma konkretno i iskreno analiziranje sopstvenih veština, radnog iskustva i znanja za postizanje željenih ciljeva. Ovo posebno dolazi do izražaja kada se radi o započinjanju novog privatnog posla ili različitih iskoraka u trenutnom poslovanju.

Kod nekih osoba je ovo pitanje vrlo osetljivo jer nisu spremni da svoje sposobnosti i veštine posmatraju kritički, već samo započinjanje teme tumače kao udar na ego. Ipak, neophodno je razmatranje ove teme makar okvirno.

Ukoliko se temi priđe na dobar način, osoba koja planira rad na ostvarenju nekog svog cilja koracima do ostvarenja može da doda i dodatnu edukaciju, savetovanje sa iskusnijim kolegama ili jednostavno konsultacije sa ekspertom za određene oblasti čiji bi rad bio od značaja za ostvarivanje cilja.

Navedite korake koji vode ostvarenju ciljeva

Kako bi ciljevi bili zaista ostvarivi, treba opisati i način njihovog ostvarivanja. Opišite šta je sve potrebno da bi se jedan cilj ostvario: finansije, kadrovi, tehnički uslovi, vreme i posebno aktivnosti koje vode ostvarivanju cilja.

Što preciznije navedete sve korake, tačnije će se odvijati. Probajte da opišete aktivnosti tako da da uvek imate na umu svrhu aktivnosti. Kako se neki ciljevi ostvaruju tek kroz mnoštvo koraka, probajte da predvidite i probleme koji su mogući tokom rada.

Napravite spisak alternativnih ciljeva i poslovnih aktivnosti

U vreme promena na tržištu ili promena u poslovnoj sredini potrebno je imati veću dozu elastičnosti i donositi odluke o promeni ciljeva u hodu. Ovo je jedno od najosetljivijih područja poslovanja jer zahteva brojne osobine ličnosti. Promene kod ciljeva i načina njihovog ostvarivanja zahtevaju najpre veliku budnost i praćenje promena u okruženju, zatim inventivnost i smelost. Neke promene, kako bi se desile u pravom momentu, moraju da se sprovedu brzo, što može biti novi izazov.

Kako bi izazovi ovog tipa bili lakši, potrebno je da na vreme probate da predvidite moguće promene i da napravite plan B. Ili možda plan A, B i C. Isto važi i za aktivnosti koje vode  ostvarivanju ciljeva. Na taj način, izbegava se „faktor iznenađenja“, kao i inertnost.

Ukoliko se nalazite pred postavljanjem ciljeva u poslu, psihološko savetovanje može da bude veoma korisno jer na taj način dajete sebi priliku za detaljan pretres misli, poslovnih ideja, zamisli i sopstvene motivacije. Ovo poslednje je možda i najznačajnije. Tu se često kriju i faktori koji vode ka uspehu ili neuspehu, a osoba ne može samostalno to da sagleda i razmotri.


Podeli tekst:

Zorica Zarić je psihološki savetnik u Beogradu. Bavi se resocijalizacijom lica sa poremećajem u ponašanju.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde