Urasla dlaka

Pilonidalna bolest (pilonidalni sinus, urasla dlaka) kli­nički se objašnjava kao drenira­jući sinus ili akutna gnojna ko­lekcija u području trtice. U osnovi, radi se o cisti u kojoj se nalazi gomila dlaka.

U literaturi preovlađuje stav da su polinidalne ciste stečene (a ne urođene), obzirom da je u najvećem broju slučajeva uzrok gnojenja iritacija i urastanje dlake u dubokim strukturama sa infekcijom kao posledicom.

Ko je kadidat za urastanje dlaka?

U preko 90% slučajeva obole muškarci, a pogotovo su u riziku oni s izraženom dlakavošću na interglutealnoj brazdi, u trtičnom dijelu leđa. Bolest se obično prvi put javi u pubertetu kada se rast dlaka i aktivnost lojnih žlijezda pojačavaju.

Simptomi

Pilonidalna cista je obično asimptomatska sve dok se ne inficira i zagnoji. Kada se simptomi jave, oni su slični znacima akutnog apscesa, to jest lokalizovane gnojne infekcije. Osim toga na koži postoji najčešće otok, i crvenilo, a ista je bolna na dodir. Pri dodiru i pritisku iz otvora na koži izlazi gnoj, a moguće i da se pojave i dlake i različit ćelijski detiritus.

Upalni proces može se smi­riti ili dalje napredovati s najčešćim završetkom – spo­ntanim probojem gnoja kroz kožu ili hirurškim putem – incizijom i drenažom.  Nakon drenaže, gnojenje može u potpunosti prestati. Ipak, češće se povremeno dre­nira („curi”) kroz jedan ili više sinusnih otvora na trtičnom di­jelu tijela (kičme).

Komplikacije i lečenje urasle dlake

Pri pregledu nalazimo jedan ili više fistuloznih kanala, najčešće u središnjoj liniji, rjeđe ekscentrično u koži na krstima. Često se mogu primetiti dlake koje proviruju iz sinusnoga kožnog otvora. Sonda se može uvesti kroz otvor u cistu u dubi­nu od nekoliko milimetara do više centimetara.

Dijagnoza je jasna – očevi­dna. 

Postoje, doduše, klinička stanja koja liče na ovu bolest, ali ih je lako isključiti.  Za dijagnostikovanje se preporučuje sinusografija – re­ndgensko snimanje šupljine ci­ste da bi se ocenila ekstenzivnost procesa i eventualna ko­munikacija s okolnim organi­ma, prvenstveno debelim crevom, što značajno menja dija­gnozu, lečenje i prognozu.

Ako se pilonidalna infe­kcija ne leči na vreme mogu se razviti u višestr­uke, dugotrajno drenirajuće si­nuse, a izuzetno retko nastaju maligne promene.

U akutnoj fazi lečenje se sastoji u ambulantnoj drenaži nakon hirurške incizije. Dakle, cilj je sanirati gnojni proces i često sondom izvaditi uzrok upale – urasle dlake koje delujući kao strano telo održavaju infekciju.

Postoji više vrsta hirurških metoda lečenja, a suština je da se oboljelo tkivo mora odstraniti uz, koliko je moguće, poštedu same kože.

Ukoliko postoji komunikacija sinusa i debelog creva onda je operacija teža i komplikovanija i podrazumeva fistulektomiju, tj. nalaženje i podvezivanje kanala koji povezuje debelo crevo sa sinusom. Ukoliko komunikacija ne postoji, operacija je mnogo lakša i podrazumeva eksciziju tj. hirurško isecanje bolesnog, upaljenog tkiva. 

Posle uklanjanja obolelog tkiva možemo se odlučiti za otvorenu ili zatvorenu metodu. To najčešće zavisi od jačine upale.

Razlika je u tome da nakon otvorene metode pacijent dolazi na svakodnevna previjanje dvadesetak dana, dok nakon zatvorene metode rana mnogo brže zaraste, ali postoji mogućnost recidiva tj. povratka  bolesti.


Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa urastanjem dlaka,


 


Podeli tekst:

Hirurg dr Aleksandar Đoković je načelnik i osnivač hiruškog odeljenja Hirurgije dr Đoković. Specijalista opšte hirurgije. Višegodišnje iskustvo u privatnoj i državnoj praksi.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 10

  1. Verica 13.09.2024

    Detetu (17g) se pojavila tačkica na trtici i iz nje je iscureo neki sadržaj, nema dlake, nema curenja samo crvena tačka kao rupica. Da li je u pitanju uradila dlaka obzirom da ga ne boli, nije crveno?


  2. igor 08.07.2024

    Najbolji stru;njak za uraslu dlaku na ovim prostorima je Dr Dragana Petrovic Popovic koja me je laserski operisala pre vise godina I od tada sam preporodjen, svima savetujem da na lutaju nego da se obrate doktorki koja ce sigurno naci resenje


  3. Jako 02.04.2024

    Na testisu mi stoji kvržica od urasle dlake. Da li treba se obratiti urologu i da li je opasno?


  4. Vladimir 23.09.2023

    Operisao sam 2005. godine u odmaklom stadijumu. I dan danas imam otvor od par centimetara iz koga ponekad izađe znoj. Nemam nikakvih problema.


  5. stefan zlatanov 21.06.2022

    poceo je bol u predelu trtice nakon dva dana se pojavila gnojna kesica koja je istog dana pukla.. obratio sam se svom odabranom lekara i dobio sam uput za hirusku intervenciju .. dali postoi drugi nacin sem hiruske intervencije...


  6. Kristina 28.05.2022

    Dobro veče,godinama mi se s vremena na vreme pojavljuje svrab i bol u trtičnom delu koji ne traje dugo,svega par dana (7-8) i nestane..dok traje svrab i bol ujedno uspeva da iscedim gnoj iz tačkice u kojoj ne postoje vidljive dlačice..šta raditi?😒 Hvala unapred


  7. Nadica 25.01.2022

    Uzmi stavi u čašu brašno malo, med, i rakiju malo i stavi na gazu i stavi mu gde izlazi posle 3 puta korišćenja će nestati ne mora operacija i dlaka će izaći sama


  8. Dragana Petrovic-Popovic 31.01.2021

    Poštovana, Naša Poliklinika Jatros je bavi hirurškom lečenjem pilonidalnom sinusa! Pregled možete zakazati preko sajta Stetoskop.


  9. Djordje 31.03.2020

    Staviti istucan andol na to mesto i preko stanicid gazu. To ponavljati svaki dan .


  10. Violeta prvulovic 15.03.2020

    Dete mi po 4put ima uraslu dlaku na istom mestu..svaki put kada joj recnu,na istom mestu posle par meseci izlazi i rascepa joj to mesto...zna li nekonkome mogu da se obratim...ona ima samo 16 godina...hvala vam...


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde