Giht se leči i zalogajima

Giht je jedna od bolesti u čijem lečenju je ishrana veoma bitan faktor, jer se u osnovi oboljenja nalazi poremećaj metabolizma. U terapiji gihta veoma je važna pravilna ishrana (1.500 kalorija dnevno) kako bi se poboljšala cirkulacija i eleminisao višak tečnosti i štetnih materija iz organizma. Testenine i hleb treba koristiti u ograničenim količinama, i to bez kvasca, jer on sadrži purine (sastojci koji stvaraju mokraćnu kiselinu). Za mleko i kiselo mlečne proizvode nema ograničenja, jer utiču na bolje zdravlje kostiju.

Prednost treba dati onim namirnicama koje sadrže malo masnoće jer imaju izražena preventivna i lekovita svojstva. Kiselo mlečne proizvode treba konzumirati na prazan želudac, poželjno kao preliv preko povrća (tarator salata i slično).

Meso u ishrani, uključujući i piletinu i iznutrice su zabranjeni u akutnom napadu gihta. Za pripremu mesa važi pravilo da se stavlja u hladnu vodu i zagreva do ključanja. Naime, kada se meso stavi u hladnu vodu veći broj hranljivih supstanci se rastvara u vodi i dobija se jak ukusan mesni bujon. Kod gihta ili podagre meso treba da čini četvrtinu, a povrće i voće tri četvrtine dela obroka.

Samo sveža jaja

Za obolele od gihta, osim u periodu akutnog napada, poželjno je konzumiranje i veće količine jaja – četiri do pet dnevno, kako bi se obezbedile neophodne belančevine, ali pod uslovom da bolesnik nije gojazan i da nema povišen nivo holesterola u krvi. Jedno jaje (kokošije, ćureće, guščije, plovčije) sadrži belančevina kao 50 grama mesa.

Boja ljuske jaja nema značaja za kvalitet, ali intezitet boje žumanceta ima. Ono koje ima intenzivniju žutu boju je kvalitetnije i ukazuje na prirodnost hrane. Biljnim uljima, naročito maslinovom, treba dati prednost, a maslac i margarin koristiti što manje. Delotvorno je i riblje ulje, koje „podmazuje” zglobove i deluje protiv upale. Povrće je dozvoljeno, izuzev spanaća, leguminoza (pasulj, sočivo, grašak) pečurki i  karfiola, koji sadrže izvesne količine purina.

U namirnice koje pomažu kod gihta i reume ubrajaju se i sok od šargarepe, sok i rasol od kiselog kupusa, jabukovo sirće, kao i sok od celera. Oni se preporučuju u što većim količinama. Krtolasti celer može da se koristi i za salatu, u svežem stanju, a može i da se skuva. Vodi u kojoj se kuva dodaje se malo sirćeta ili limunovog soka. Celer tada neće potamneti, a ukus će biti još izraženiji. *

Voće treba jesti samo na prazan želudac, oko pola sata pre obroka, jer je tada  iskoristljivost svih biološki vrednih sastojaka najbolja. Dnevno treba pojesti dve do četiri voćke srednje veličine. Voće s jestivom korom ne treba ljuštiti i treba ga seći neporedno pre konzumiranja, kako bi se gubitak vitamina C sveo na najmanju meru. Ako bolujete od gihta, grožđe će vam, kao prirodno sredstvo za otklanjanje otrova iz organizma pomoći da se bolje osećate. Pojedite 200 grama grožđa našte i još toliko dva sata kasnije. Kalijum, koga u grožđu ima u izobilju, ojačava mišiće, reguliše rad srca i osvežava nervni sistem.

Korisno je u jelovnik uvrstiti i kuvani ili pečeni krompir, dok je upotreba krompira prženog na masti zabranjena. Krompir, kuvani ili pečeni, ima zaštitna i lekovita svojstva, lako se vari, obezbeđuje iskoristljive ugljene hidrate i vitamine, deluje protiv zatvora, gihta, reume. Preporučuju se i kuvani ječam (geršla), pirinač, kukuruz, proso ili pšenica, sveže i sušeno voće i voćni sokovi. Dnevne količine hrane treba rasporediti u četiri do pet obroka.

Dovoljno tečnosti

Oboleli od gihta i reume svakodnevno treba da unose dva do tri litra vode i drugih tečnosti (računajući vodu unetu hranom). Putem čvrste hrane dnevno se unosi oko 750 ml vode, najviše putem mleka, voća i povrća, mesa, jaja, hleba, sira. Leti i tokom fizičke aktivnosti potrebe za vodom su veće srazmerno potrošnji. Može se piti kafa, čaj, kakao, ali se alkohola treba potpuno odreći. Preporučljivo je unositi četiri kašike (50 ml) koncentrovanog soka aloje, tri puta dnevno u akutnoj fazi, i dve kašike tri puta dnevno, tokom narednih nekoliko meseci.

Obolelima od gihta savetuje se konzumiranje slabo mineralne vode i čajeva koji izazivaju mokrenje. Uveče pre spavanja i ujutru na prazan stomak treba popiti 200-250 grama čiste vode ili čaja od lipe, zove, lista crne ribizle, peteljaka od trešanja. Čaj od lista crne ribizle priprema se tako što se 10 listova prelije sa pola litre proključale vode i ostavi da odstoji pola sata. Čaj se pije tokom dve nedelje. Korisna je i čajna mešavina od 20 grama rastavića, orahovog lista i kore divljeg kestena, 30 grama vrbove kore i 10 grama plodova ljoskavca. Dve supene kašike smeše kuva se 5 minuta u 400 mL vode, ostavi u toku noći i sutradan popije u dva navrata, izjutra i uveče pre jela.

 

S obzirom da slobodni radikali prouzrokuju bolove i otoke na zglobovima, od velike pomoći mogu biti i namirnice bogate selenom („faktor 3” - aktivni selen) kao što su pšenične klice, prokelj, crni luk, mekinje, paradajz i tunjevina. Selen ima antioksidativno dejstvo 1.000 puta jače od vitamina E, rastvorljiv je u vodi, a u ljudskom organizmu ga ima između 6 i 20 mg, u zavisnosti od njegove koncentracije u zemlji.

Ovakav režim ishrane donosi najveću korist kad se udruži sa lečenjem mineralnim banjskim vodama.

Bolest kraljeva

Giht, „kralj bolesti” s kojim se medicina bori vekovima, danas se jednostavno kontroliše pravilnim lečenjem. To je sistemski poremećaj metabolizma u kojem dolazi do velikog povećanja mokraćne kiseline i taloženja njenih soli na raznim mestima u telu, naročito u bubrezima, zglobovima i mekim tkivima. Poremećaj karakterišu povratni napadi akutnog artritisa, obično u donjim ekstremitetima. Visoka koncentracija mokraćne kiseline može ostati neprimećena mesecima, pa čak i godinama i da se tek slučajno otkrije (iznenadan i oštar bol u palcu noge često je prvi simptom bolesti).

Od gihta obolevaju pretežno muškarci, stariji od 30 godina. U nastanku bolesti je veoma izražen faktor nasleđa, ali i pogrešan način života, preobilna ishrana i prekomerno uživanje u alkoholu. Ukoliko se bolesnik ne podvrgne lečenju, bolest prelazi u hroničan oblik koji se karakteriše taloženjem urata u tkivima i zglobnim hrskavicama, otežanim radom bubrega i stvaranjem bubrežnih kamenaca, uz pojavu vidljivih deformacija na donjim ekstremitetima.

Lekovita riba

Zapaljenski procesi u organizmu nastaju posredovanjem metabolita tzv. arahidonske kiseline, koja se nalazi u prehrambenim artiklima životinjskog porekla (kobasice, iznutrice, meso). Od ove kiseline organizam pravi zapaljenske medijatore (posrednike koji izazivaju zapaljenje). Jedna od omega-3 masnih kiselina (eikosapentenska) iz ribljeg ulja, suprotstavlja se arahidonskoj kiselini i može da suzbije zapaljenske procese.

Stoga se omega-3 masne kiseline primenjuju kao dopuna kod zapaljenskih oboljenja kao što su reumatoidni artritis ili zapaljenska oboljenja debelog creva. Losos, skuša i haringa sadrže najviše omega-3 masnih kiselina.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 7

  1. Dejan 02.07.2022

    Pre sest meseci sam dobio dijagnozu gihta,u tom momentu sam imao 106 kg,sada imam 93kg,planiram da skinem na 80 kg.Da li skidanje kilaze i promenom rezima ishrane moze doci do snizenja mokracne kiseline tj bez lekova?


  2. Ivan 11.05.2022

    ko god ima giht u prevodu je n....o.To je bolest koju ni nauka ni medicina ne mogu da odgonetnu.Po meni je to pocetna bolest bubrega(dosta peska i kamencica)u istim,moze da bude vrsta alergije,poremecaja metabolizma........Ko ima napad,najbolje da mu lekar prepise pronison 0.5 + arcoxiju 90mg,koje se pije 7 dana,posle toga se ostavljaju ta dva leka,a uzima se dozivotno adenuric ili alupurinol.Imacete prvih mesec-dva ucestale napade,sve blaze i blaze.Vadite krv i gledajte da vam M.K bude do 360um.Oooobavezno uradite kalijum,natrijum,kreatinin i ureu i uradite UZV abdomena narochito bubrega i nadbubrezne zlezde,jer je i ona podlozna cistama i stradanju od gihta.Zato kazem mnogo zeznuta bolest jedno drugo vuche,,,,bubrezi,jetra,srce,metabolizam,,,,,zato ljudi koji boluju od gihta treba sve ovo da pregledaju da bi pronasli uzrok.Takodje GIHT moze da bude i dugotrajno trovanje hranom,cigaretama,lekovima tako da je organizam zakiseljen,a osoba koju opali GIHT vec kasno shvati i mora da pije dozivotno lekove.Jednostavno imunitet napada svoje celije,kristali se taloze na bubrezima i u nekim od zglobova(najcesce palac noge).Pivo,iznutrice,meso,,,,kod nekoga nece izazvati napad kod nekoga hoce,zato je jako chudna i podmukla bolest,koja verovatno ima neki okidach(alergen),sve zavisi od organizma coveka.Pijte dosta prolom vode sa jednim iscedjenim limunom unutra i pola kasicice sode bikarbone.Takodje zodex caj vrh(ne reklamiram) nikog,samo zelim da pomognem ljudima,jer ponavljam GIHT je najchudniji poremecaj,da niko ne moze da nadje UZROK sto je najbitnije


  3. Filiman 02.03.2021

    Giht,3 godine povremeno pojavljivao se u levom i desnom skocnom zglobu naizmjenicno.kratko traje po nekoliko dana , analiziram od čega je , nešto me ujelo , te udario sam se , razne predpostavke međutim to kratko par dana i prođe .2020 pojavi se na levom skocnom zglobu, uz pomoc drustvenih mreza i poznanika spoznam da je to giht.krenem da ispitujem izučavam sve moguce o hihtu ,pocinjem da primenjujem razne terapije ,dok sam tih 7 dana u karantinu sa stakama. Konačno resenje pronasao sam djelimicno u korekciji hrane i pica.čaj od precice , i caj od lovorov listt.nije na odmet i nekad tabletu alopurinol.sada kada sam se vratio u redovno stanje konstatovao sam da unazad 3-4 godine imao sam tih problema ignorisajuci smatrajuci da je to redovno stanje proporcijonalno sa godinama.ogromne promene u svim zglobovima ,narodski rečeno da poleti čovek.


  4. Miloš 20.05.2015

    Preporučuje se čaj od "prečice" lycipodium clavatum. Čaj je izuzetno delotvoran, ali oprez, biljku držati najviše 5 minuta, pa procediti. Poznanik nije mogao da hoda zbog gihta, ali posle 10 dana se stanje popravilo.


  5. Lidija 03.08.2012

    Pročitala sam Vaš tekst, koji je jako poučan, a ja imam dugogodišnje iskustvo sa ovom bolešću. Bolujem od 24. godine i alergična sam na alopurinol. Ali zato redovno uzimam lek Benzbromaron al100 koji nabavljam iz Nemačke. On mi puno pomaže i plus idem u banju, što mi umanjuje bolove i do 80%. Pazim na ishranu, iako moram priznati da često prekršim pravila oko mesa, ali ne u velikim količinama već u minimalnim. Odvikla sam se vremenom pa jedva i do 80-100g pojedem koji put u nedelji. Inače koristim i prirodno lečenje sa čajevima od lipe valerijane, kamilice i jedem dosta salata i voća. 20 godina sam bolesna i najviše tegoba je na skočne zglobove i rbetnom stubu, jer imam i ja viška kg, koje nije lako skinuti, ali kada bi bili disciplinovani, jeli više povrća i malo masnoće garantovano i oprobano kg nestaju. Ako neko želi da podelimo iskustva može se obratiti i na mom mailu.


  6. Jelena 20.10.2010

    Dobila sam giht. Imam 32god i imam viška kilograma. Visoka sam 178 a imam 103kg. Volela bih da mi se neko obrati, pošto ne znam na koji način da sprečim bol u desnom bubregu kao i u levom palcu t. J. Ispod levog palca prema peti i tabanu. Bolovi su nesnosljivi a doktori ne znaju sta da mi urade.


  7. Husejin Babić 30.09.2009

    Giht kao oboljenje imam vec 5 godina, a u poslijednjih 5 mjeseci dobijam sve češće napade, što ima tendenciju da pređe u hronično oboljenje. Koja vrsta lijekova bi se mogla koristit da bi se izbjeglo hronično oboljenje? Napominjem da pijem tablete za razrijeđivanje krvi, pošto sam dobio vještacki aortni zalizak


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde