1. Lečenje helicobacter pylori

    Pitanje broj: #162025

    Juče sam radila izdisajni test na helikobakter i rezultat je 30, dok je norma manja od 4. U domu zdravlja, lekarka opšte prakse prepisala mi je ospamox 1000mg 2x1,fromilid 500mg 2x1 i omeprol 20 mg 2x1. S tim sto mi je rekla da prvo popijem kutiju ospamoxa (nedelju dana), pa zatim kutiju fromilida (jos nedelju dana), a da sve to vreme (dve nedelje) pijem omeprol. Moje pitanje je da li se za lečenje heliko bakterije ti antibiotici piju u kombinaciji, ili može i ovako kako mi je prepisano prvo jedna kutija, pa druga? Obzirom na to da doktorka nije specijalizovani gastroenterolog.

    Odgovoreno: 04. 06. 2019.

Komentari na pitanje: #162025

    • Ovi lekovi se piju paralelno, ne jedan po jedan. Samo sam zaboravila koliko dugo traje terapija pošto se razlikuje od toga da li je u pitanju samo helikobakter pilori, gastritis ili čir na želucu. Ta terapija je potvrđena još pre 20 godina.

    • Čula sam da postoji neka terapija za Helicobacer,sao s omeprolom,nekoliko nedelja,2x1, pa onda 1x1, pa onda famotidin,odnosno sada neka zamena,pošto se više ne koristi?Samo ne znam tačno šemu?