1. Antidepresivi u trudnoći

    Pitanje broj: #165816

    Obzirom da već 5 - 6 godina patim od anksioznosti i strahova. Pijem terapiju koja mi pomaže (flunisan) ali imam 32 godine i zanima me da li ti lekovi antidepresivi i sedativi mogu da se koriste u trudnoći? Nisam trudna ali me zanima da li postoje neki bezbedni lekovi za to stanje?

    Odgovoreno: 09. 01. 2020.
    • Postovana,

      Različita istraživanja potvrđuju da lekovi imaju uticaja na fetus, posebno u prva tri meseca trudnoće, tako da se u tom periodu smanjuje doza ili potpuno ukida lek. Pored toga, bilo koja upotreba lekova se kasnije luči kroz mleko, u periodu dojenja. Kod anksioznih poremećaja psihoterapija se pokazala veoma uspešno, tako da bi trebalo da razmislite o toj opciji bez obzira na trudnoću.

Komentari na pitanje: #165816

    • Zdravo koristim rivotril vec 6 godina interesuje me dali posle toliko godina mogu da postanem alergicna jer osecam svrab i peckanje po celom telu ponekad me bas izbije alergiga po celo telo hvala

    • Postovani!!! Interesuje me koji je antidepresiv najbolji za iritabilni colon?