1. Lek farin i pravilna ishrana

    Pitanje broj: #151422

    Poštovani,

    Imam gustu krv. Pijem Farin na 20 dana. Sada je rezultat 2,5. Dobio sam jelovnik vrlo štur od lekara. Interesuje me gde mogu da vidim opširnije savete za ishranu. Isto, ne znam da li treba da idem na more ili koja banja bi mi koristila?

    Odgovoreno: 21. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Što se tiče ishrane kod upotrebe Farina ili nekog drugog antikoagulatnog leka trebate smanjiti unos kafe ili ako vam je baš neophodna da je konzumirate jednom dnevno. Što se tiče ishrane, određene namirnice koje u sebi sadrže vitamin K (zelena salata, spanać, brokoli, džigerica, pomorandže, mandarine, višnje, borovnice, grejpfrut i neke od začina kao što su kari, origano itd.) mogu uticati na vrednosti inr-a, tako da bi bilo poželjno ove namirinice unostiti umereno. Takođe, namirnice koje u sebi sadrže vitamin E utiču na porast nivoa vitamina K, stoga biste takođe trebali biti oprezni sa unosom badema, oraha, maslina, suncokreta, paprike, spanaća, jaja.
      Svakako bi Vam prijala promena sredine na kraći vremenski period, bilo da je to odlazak na more ili obližnju banju. Umerena fizička aktivnost je poželjna.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #151422

    • INR je kod mene u opsegu 0.91-1.17, iako već duže vreme na terapiji Fraxiparin, a sada Farin. Xarelto je takođe ostavio INR dosta nisko. (1.1). Pila sam dosta kafe zbog niskog pritiska, prestaću. Izbaciću zeleniš, ali šta ako i tada ne bude bolje?

    • INR radim kod privatnika jer sam invalid i ne mogu do bolnice,a nemam nikog da mi izvadi krv i odnese u bolnicu. Sada radim šemu. Sad mi je 3 puta uzastipno ispod 2. Pijem 4 cela i 3 polovine Farina nedeljno. Šta treba da radim, povećam ili smanjim dozu?

    • Moj suprug je nakon duze upotrebe farina prestao da ga uzima . Kao nus pojava javila mu se bolna duboka rana na nozi. Lekovi i lekari uopste ne doprinose sanaciji problema a njegov organizam je bitno oslabljen. Ima li Pomoci ?

    • Imam mehaničke zaliske,pijem dnevno 1x2 farina dnevno.Rezultat INR JE 4.04.Treba li da nastavim sa ovom terapijom,koliko farina treba da pijem.Molim za odgovor.Unapred zahvalna

    • postovani,svekrva ima 86 god,pije farin po tabeli. Zadnja dva inr-a merila su skoro 4 zanima me kako da joj ishranom umanjim inr,jer do sad joj je bio prosek oko 2,5. Plasim se da ne ode jos vise. Inace svaki dan joj kuvam,pije kafu i ovih dana dosta sezonskog voca je pojela. Hvala unapred!

    • Imam inr 1, 75 pijem farin jednom dnevno po jednu tabletu. Imam 39 godina, da li da nastavim sa lekom? I koliki je rizik za šlog ili infarkt. Bolujem već 10 godina od aritmije.