1. Oporavak nakon biopsije pljuvačnih žlezda

    Pitanje broj: #150860

    Poštovani,

    Pre 3 dana mi je urađena biopsija pljuvačnih žlezda. Zbog sumnje na Sjogrenov sindrom. A inače dijagnostikovan mi je vaskulitis. Biopsija je urađena tokom bolničkog ležanja, a skidanje konaca će biti u nadležnoj zdravstvenon ustanovi, tj. u totalno drugom mestu. Pošto nisam imala priliku da pitam lekare u bolnici, molila bih Vas da mi odgovorite na sledeća pitanja i hvala unapred na razumevanju. 1. Koliko posle biopsije je normalno osećati bol i utrnutost i koliko dugo će usna biti natečena? 2. Konci se skidaju posle 7 dana? I to može da uradi stomatolog, oralni hirurg, maksilofacijalni hirurg? 3. Savetovano mi je da samo odražavam redovnu higijenu bez ikakvog ispiranja hidrogenom i mazanja nečim. Da li je to dovoljno ili bih još nekako mogla da ubrzam zarastanje? Da ispiram nečim, itd? 4. Ono najbitnije i što me najviše muči iako ce možda pitanje zvučiti pomalo čudno je, da li to što mi je izvađeno tih 5, 6 malih pljuvačnih žlezda, da li će mi sada zbog toga biti suvlja usta, tj. da li će to nešto značajno uticati na nedostatak pljuvačke? Da li je to beznačajno malo broj pljuvačnih žlezda? 5. Koliko često sme da se radi biopsija pljuvačnih žlezda? Tj. kad najranije posle ovog zahvata bi se smeo raditi isti, ukoliko bude moralo? 6. Koliko je dugačak oporavak sve ukupno sa skidanjem konaca, i zarastanjem nakon toga? Da li su moguće neke komplikacije i koje? 7. Da li treba sačekati neko vreme sa recimo popravkom zuba i stavljanjem zubnih mostova dok to skroz ne zaraste?

    Hvala

    Odgovoreno: 09. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Moram reći da sam začuđen, kao prvo, da ste uopšte ležali u bolnici zbog takvog zahvata. Biopsija se radi kroz mali rez od nekoliko milimetara na usni, odakle se uzme nekoliki malih žlezdi, par konaca i to je to. No, verovatno su kolege procenile da im je na taj način "zgodnije". Što se tiče utrnulosti usne, ona se ne očekuje jer, ponavljam, rez je mali. Otok je normalan dan dva posle intervencije ali ne nešto preterano jer je i sama intervencija vrlo mala. Konci se skidaju posle 7 dana i može uraditi bilo koje stručno lice, nikakva specijalost ne treba za to. Što se tiče nalaza, Vama je već postavljena sumnja na suvoću usta tj. Sjogrenov sindrom, a žlezde koje su izvađene su nebitne za ukupan status u ustima. U vezi posla, ne vidim nikakvu prepreku za posao osim što imate par končića na usni koji bi vam možda predstavljali estetski problem ako radite sa ljudima. Intervencija nema nikakve veze sa zubima i izradom mostova, pa samim tim možete pristupiti protetskom radu bez bojazni.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #150860

    • Da li se daje neka anestezija kod biopsije pljuvacne zlezde.

    • Molim vas gde mogu da uradim biopsiju malih pljuvacnih zlezda. Koja bolnica ili ustanova

    • Postovani u februaru mi je radjena biopsija malih pljuvacnih zlezda,skinuti konci nakon 7 dana,sve proteklo ok.Imam posledice utrnulost donje usne konstantno,ponekad vise izrazena ili iznudjena hranom ,picem takodje imam izraslinu u vidu malog tkiva na mestu gde su bili konci i to je naraslo vece je od zrna pirinca.Molim Vas za savet.