1. Pojava limfnih čvorova po vratu

    Pitanje broj: #152036

    Poštovani,

    Javljam Vam se ponovno u nadi da ću ovaj put dobit odgovor. Žensko sam i imam 26 godina.
    Prije godinu dana borila sam se sa upalom oba uha i gljivicama. Skoro mjesec dana je trajalo to stanje. Tada sam primjetila dvije kvržice na vratu, jednu sa desne, drugu sa lijeve strane. Mekane su, pokretne, ali nikad se nisu povukle.
    Prije mjesec dana osjetila sam bol u vratu, da bih tada napipala dva mala čvorica ispod vilice. Dva dana nakon toga počelo me grlo bolit. To je trajalo sve skupa nekih 5 dana. Otišla sam da proverim nalaz krvi i bilo je sve u redu.
    Radila sam i uz vrata i rezultati su sledeći: uredan sonografski nalaz vaskularnih struktura vrata, štitne žlijezde i žlijezda slinovnica. Submentalno, obostrano, submandibularno, angularno i retromandibularno te u lateralnim regijama vrata na prijelazu u nuhalnu regiju više manjih reaktivno upalnih nesuspektnih limfnih žlijezda 7×3 mm do 14. 8×8.7 mm.
    Malo me uplašio taj nalaz, najviše zbog tih limfnih čvorova koji su godinu dana tu. Smatram da su se već trebali povuć. Molim Vas za Vaše mišljenje. Trebam li otić na punkciju tih čvorova? Napraviti nekakve pretrage još?
    Krvna slika je tri puta rađena u zadnjih godinu dana, svaki puta sve u redu ali ja svejedno osećam veliki strah jer po nalazu sam ja sva u limfnim čvorovima.

    Odgovoreno: 09. 05. 2017.
    • Poštovana,

      Ultrazvučni nalaz mekih tkiva vrata opisuje reaktivne limfne noduse. Dobro je da su laboratorijski nalazi uredni. Niste opisali prvi ultrazvučni nalaz, ako ste uradili, da bi se napravila usporedba. Proverite stanje zuba i uopšte regije usne duplje, obavite još jednom pregled otorinolaringologa. Najverovatnije se radi o fokusu zbog koga reaguju limfni nodusi. Pratite kako se osećate, da li imate subfebrilne temperature, pad u telesnoj težini, noćno znojenje, svrab po telu. Javite mi se sa kontrolnim nalazima.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #152036

    • Postovani, prije 5 dana su me bolile desni i krvarili su prilikom pranja. Imala sam aftu u ustima i gnojnu bubuljicu na mjestu gdje mi je bio krajnik. Uvecane su mi dvije zlijezde ispod brade i jedna iznad ključne kosti, ta iznad ključne kosti mi se pojavila treci dan nakon uzimanja antibiotika. S obzirom da sam na godisnjem u stranoj državi, primili su me u Dom Zdravlja na brzinski pregled i dobila sam pencilinski antibiotik.Doktorica mi je rekla da su mi gnojne bubuljice kod korijena zubani da ima upala grla. Osjecam da mi je malo i nos zacepljen i neki pritisak imam u usima, pomalo i ziganje kroz usi. Inače imam i osmice gornje, kod kojih su mi ostali samo komadići i gdje nisam rijesila njihove korijenove. A imam i donje umnjke koji mi u dvadesetim godinama, kada su rasli nisu izbili na površinu vec su mi rasli krivo u zube. Molim vas sta da radim i odakle da krenem sa pretragama, googlajuci naravno samo ono najgore izbacuje, toliko me strah. Da napomenem prije 20 dana sam isto imala pulsiranje i bol u zubima i upalu i tad mi je bila iskočila prva zlijezda sa desne strane vrata, 12mm, dobila sam bila antibiotik koji sam u pola terapije bila prekinula jer mi je bilo lakse. Tada sam radila i ultrazvuk grla i sve je bilo uredu sem te zlijezde koja je bila uvecana ali normalnog oblika i doktor mi je bio rekao da se ne brinem. Imam 31 godinu. Da napomenem zadnjih mjesec dana sam bila pod nenormalnim stresom.

    • Imam nesto na vratu levo ispod vilice kao veca zlezda i ta strana uha mi pravi problem inace imam hasimoto i smanjenu funkciju stitne zlezde krv sam vadila velika sedimentacija i leukociti nocu imam drhtavicu a sad je preslo u znojenje vrucinu sta bi bilo i sta ispitati

    • Damir Djeric 10. 01. 2021.

      Postovani, saljem nalaz mekih tkiva vrata. Parotidne i submandibularne pljuvacne zlezde su homogenog ehonalaza, bez nodularnih i upalnih pat promena. U središnjem delu jugularnog sliva obostrano vidljivi reaktivno naglaseni limfonodusi desno promera 15x7,3mm,levo prom. do 13x6.3mm. U ostalim regijama vrata ne vide se patološki uvecani limfonodusi. Nema potiskivanja magistrali krvnih sudova. Dg. Lymphadenomegalia colli bil. reactiva. Kks:wbc 5,8, rbc 5.14,hgb 152,lym 0.50, neut% 0.362.Imao sam mononukkeozu 2016-te godine,izvadjeni su mi krajnici 2019-te,zubi su zdravi.Da li su ovi limfni cvorovi opasni. Molim vas za savet i odgovor.godiste 1983. Hvala

    • Dete mi ima 5 godina i zalio se da ga bole vrat kad smo napopali bilo je oteknuce na vratu otisli smo doktoru doktorica je rekla da je zlezda povecana uradili nalaze nalazi su bili svi dobri posle dva dana dete dobilo temperaturu sad neznam sta je