1. Retki seksualni odnosi posle rođenja deteta

    Pitanje broj: #49525

    Imam problem, a ne znam kako da ga rešim. Mama sam devojčice od 13 meseci. Sve se promenilo od kad smo dobili bebu, što smatram normalnim. Međutim, imam utisak da me on više ne gleda kao ženu već samo kao majku. Retko imamo seksualne odnose, ne želi da spava sa mnom u istom krevetu, a kada o tome razgovaramo kaže da ima poslovne probleme (to jeste tačno, ali traje već godinu dana) da mu je samo egzistencija na pameti i da nema volju da se opušta, a da ja samo na seks mislim. Odnose nemamo poslednja četiri meseca. Pokušala sam da ga motivišem na različite načine ali on, bukvalno, od mene beži. Nisam se puno promenila nakon porođaja, ali imam utisak da on u meni vidi samo majku. Kad to kažem, ne priznaje. Ne idemo nigde zajedno, nemamo društveni život, ja sam morala da se vratim na posao nakon 3 meseca od porođaja. U teškoj smo situaciji jer sami brinemo o devojčici, plaćamo stan, ostalo Vam je jasno. Bebu obožavam, ali se plašim da je nešto između nas puklo.

    Odgovoreno: 09. 01. 2010.
    • Bez kvalitetnog ili makar zadovoljavajućeg seksualnog života partnera, nema ni kvalitetnog bračnog života, a ni roditeljstva. Sasvim je očekivano da bračni par sa dobijanjem bebe dospe u krizu jer se torše emocionalne zalihe stečene pre dolaska bebe na svet, koja je pravi emocionalni usisivač. To je dosta komplikovan period jer nosi istovremeno zastrašujuće izazove, ali i veliko zadovoljstvo. Muškarci se u tom periodu obično osećaju izostavljenim (mada su žene u mnogo kompleksnijoj emocionalnoj situaciji, ali dobijaju neverevotno zadovoljstvo u odnosu sa bebom) . Tako, da biste "izopštenog" vratili tamo "gde mu je mesto", savetujem da se i Vi vratite iz dečjeg kreveta u bračni, ili ako ste u njemu sa bebom, nju premestite u njen krevet, kako biste i simbolično i praktično oslobodili mesto suprugu koje je jednim delom beba zauzela. Drugo, ne insistirajte na seklsualnom odnosu, već na pružanju i primanju zadovoljstava bez seksa, kako bi suprug mogao relaksiran da uđe i u seksualni odnos (umesto da Vam demonstrira impotenciju zbog stresa, ako je to mogući problem). A ostalo prepuštam Vašoj mašti.