1. Očekivanja nakon operacije raka debelog creva

    Pitanje broj: #146153

    Moja majka je '51 godište. Operisana je 21. marta zbog potvrđenog prisustva malignog tumora kolona. Operacija je prošla dobro, majka je dobro podnela i svakim danom je sve bolje. Navodim vam makroskopski opis patohistološkog izveštaja, dobijenog mesec dana nakon operacije: resecirani deo ileuma dužine 9 cm sa delom kolona dužine 35 cm. Prisutan je omentum veličine 13 x 10 cm koji je makroskopski uobičajenog izgleda. Makroskopskim pregledom tankog creva ne vide se promene. Apendiks je prisutan, dužine 2 cm. Na 11 cm od distalnog resekcionog ruba, crevo je prstenasto suženo tumorskim tkivom najvećeg prečnika 4 cm. Na presecima tumorsko tkivo je sivkasto, čvrsto, infiltruje sve slojeve zida creva i pripadajuće masno tkivo. Morfološka dijagnoza: neoplasma malignum flexurae coli hepaticae. Molim Vas za Vaše stručno mišljenje, kao i interpretaciju makroskopskog opisa. Koliko tkiva je uklonjeno, šta možemo da očekujemo, da li je hemioterapija u ovom slučaju neophodna s obzirom da ne znamo da li je reč o metastazi ili ne? Niko od lekara nam nije, po prijemu patohistološkog izveštaja, objasnio navedene detalje. Sada čekamo 4. maj kako bi stručna komisija odlučila o daljem toku terapije.

    Odgovoreno: 25. 04. 2016.
    • Poštovana,
      Makroskopski nalaz: ono što je bitno u ovom nalazu jeste da se 11cm od mesta gde je crevo isečeno, naniže nalazi maligni tumor. Tumor je probio sve slojeve creva (ima ih 3) i proširio se na okolno masno tkivo. Ukupno je uklonjeno 44 cm creva (koliko sam mogao da zaključim iz ovoga što su vam dali) . Po mom mišljenju, hemioterapija, a možda i zračna (zavisi da li tumor reaguje na zračnu terapiju) su/je neophodni/a. Iz ovoga što ste napisali, ne mogu da zaključim da li je u pitanju metastaza ili ne. Iz iskustva, tumor creva je obično primarni (dakle, nije metastaza) . Što se tiče Vaših očekivanja, ne mogu Vam pomoći, jer sve zavisi od osobe do osobe. Ono što znam, jeste da ako je karcinom na vreme otkriven, i nije zahvatio druge i dublje struktur (organe) , obično ima dobru prognozu. U svakom slučaju, konzilijum bi Vam trebao sve objasniti, kao i odgovoriti i na vasa pitanja. Trudio sam se da Vam na pitanje odgovorim iz mog domena, ali je ipak je u pitanju specijalistička tematika.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #146153

    • Poslije operacije debelog crijeva dobri su mi nalazi, gastroenterolog je prepisao probiotik Colosal ali non stop izlaz. Šta da radim, majka troje djece, iskreno strah me da mi onkolog ne prepiše neke teške terapije? Unaprijed hvala.

    • Operisan mi je karcinom debelog creva, pre dva meseca. Ph nalaz uredan, uz pracenje na 3 meseca. Ali ja imam takav bol u rektumu i to 24 sata. Izuzetno boli tezina u debelom crevu i stalni nagon za stolicom, gde izadje samo malo sluzi. Inace imam stomu. Radili su mi rektoskopiju da vide zasto me toliko boli, ali nisu videli nista. Poslali su me u terapiju bola, medjutim, mislim da ovo ne mogu vise izdrzati. Da li ce proci uopste ovo stanje?  Molim Vas za odgovor. Pozdrav i sve najbolje!

    • Dobar dan ja sam operisao debelo crevo 11.01.2023., a sklonili su mi ileostomu 18.04.2023. i kad god idem u wc mene peče, pa me zanima kako da to resim?

    • Majka sam deteta koji je operisao debelo crevo...Posle pucnja koji je doživeo u predelu stomaka i posle teških operacija preživljava i operaciju kada puca debelo crevo ,uz pomoć stručnih lekara to se završava postavljanjem ileostome.Posle 6meseci uspešno sklanjamo ileostomu.Medjutim 2 mecesa se borimo sa bolom koji nastane kad dečak završi sa stolicom ,tj pražnjenje creva .Od tolikog bola počne i da povraća,ne moze da se oporavi dok ne popije paracetamol.Da li je to normalno ?Šta preduzeti u tom slučaju? Srdačan pozdrav

    • Dobar dan. Uradjena mi je laparoskopska Operacija kancera debelog creva. PH nalaz-Od 25 pronadjenih I analiziranih limfnih cvorova, metastatski depoziti su prisutni u 19. Patoloski stadium tumora je: pT3cN2b(19/25)MxL1V1RO,po Dukes-u C stadijum. Doktor je rekao da ce biti neophodne hemoterapije. Mozete li mi malo objasniti moje trenutno stanje,? Na dalje uticaj hemoterapija. Hvala

    • Rasa Zivanov 21. 12. 2022.

      Pozdrav, otac je operisao tumor debelog creva, benigni je, posle operacije je sve dobro proslo, rezultati su mu dobri. Ima problem da mu je taman vid nedelju dana posle operacije. Sta bi to mogli biti? Hvala

    • Postovani, Moj otac pre 3god operisan od karcinoma debelog crijeva, 3 stadikuma, bez metastaza. Svi organi su mu uredni, nalazi su mu u redu.Danas smo bili na kontrolu posle godina dana, na samom sastavu, na rezu, doktorka je pronasla nesto, uzela je biopsiju, cekamo rezultate, ali ona misli da se kancer vratio.Da li mogu to da budu priraslice, i da li moze laparaskopski da se operise?Otac mi ima 58god i dobro se osjeca..Unaprijed hvala