Znaci profesore, za vreme trajanja akutnog retrovirusnog sindroma dolazi do stvaranja antitela per se? Ili se ona stvaraju nakon akutnog retrovirusnog sindroma ma koliko on trajao? Hvala

    Odgovoreno: 16. 09. 2021.
    • Dakle, potrebno je nekoliko nedelja od ulaska virusa tj. infekcije, da se stvore HIV specifična antitela, bez obzira da li je akutna faza simptomatska, ili asimptomatska, a to je oko 6 nedelja:. No, sa osetljivijom, novijim testovima, kao što je combo, i kraće,1-'4 nedele, dok su HIV antigen i HIVRNK (PCR), mogu otkriti i posle 5-7 dana. Zato je Combo uvek pozitivan, u početku zbog antigena, a potom zbog antitela i takav će ostati zauvek. I najuspešnije lečeni s HAART uvek imaju antitela, al će im HIV RNK postati nedetektibilan-negativav, što je i cilj lečenja