Postovani prof.dr.Jeftoviču. Molim Vas kazite mi sledece: 1) Da li je testiranjem na Covid onim stapicem moguce naknadno dobiti nekakvu infekciju u nosu i sinusima,sa obzirom da su me testirali 6 puta ( 4 brza testa i dva Psr) a stapic svaki put su toliki cusnuli kroz nos da sam imala osjecaj da ce izaci na vrh glave😂 i posle toga bi me zalile suze.Od treceg testiranja ( pocetak februara) konstantno mi nos curi na svakih dva tri dana i to traje vise dana uz opstu malaksalost tijela ,peckanje i cudan osjecaj u nosu i grlu a osjecam toliku vrelinu i u nosu gore put ociju i u ustima da imam osjecaj da cu ko zmaj vatru bljunuti 😂.Iako izgleda smijesno ali zaista je tako.Da li se tako mogla dobiti nekakva infekcija sa obzirom da imam hronicnu upalu maksilarnih sinusa od 2015 g ?Bris nosa i grla je uredan (bez bakterija i gljivica) po analizi nase labaratorije u Bolnici.Ako nije od tih "vajnih"stapica koje su tako i toliko gurali u glavu (ja ne znam testira li se tako sa tolikim dosegom u glavu ali nesto su poremetili u sluznicama nosa i grla). A drugo pitanje glasi : 2 ) Da li je sepsa crijeva (od koje je moj muz preminuo pocetkom 2020 g ,nakon 23 dana posle operacije)tacnije sepsa se pocela javljati na genitalijama tako crne boje kao garevina , (sepsa koju sam ja videla prevlaceci ga u bolnici jer gospoda nije radila svoj posao i prijavljivala im da imaju uvid ali uzaludo ) da li je ta vrsta sepse koju su rekli kad je bio na umoru da je to plinska gangrena uhvatila,mnogo se osjecalo i pri ulasku na odjeljenje hirurgije iako je bio u zadnjoj sobi pri dolasku na taj sprat osjecao se jak smrad . Da li je to prelazno i zarazno na osobu (to jest mene)koja je mijenjala stromu na stomaku koja je pri otvaranju za zamjenu pokuljao bi gnoj, iz stomaka i pelene,On se upokojio 23 dana posle operacije kancera na debelom crijevu usled sepse,Mene zanima to da mi je posle njegove smrti pozlivalo vise puta puta za ovih godinu i po da li se tako mogla unijeti u moj organizam neka bakterija koja mi izazove groznicu ,otok limnih zlijezda,nemoc itd ,i opste lose stanje zbog kojeg su svo vrijeme smatrali da su simptomi kovida a testovi bili negativni uvijek.Da li je potrebno ispitati se posebno na neku vrstu bakterije ili je rad sa sepsom laika kao ja bezopasan ,(a to je trebalo raditi medicinsko osoblje ).Nije mi jasno iskreno i zelim znati da li sam tako mogla pokupiti neki bacil koji me moze kostati zdravlja? Eto. Mnogo bi mi pomogao Vas odgovor a znam da je ovo previse sto pitam dva pitanja.Nadam se da mi necete zamjeriti.Srdacan pozdrav sa juga Cg

    Odgovoreno: 13. 06. 2021.
    • Prvo: štapićm za uziamnje uzorka iz nazofaringsa se može unti neka infekcija u taj deo ždrela, ali to nie mnogo verovatno, a ni vađi simptomi ne ukazuju na bakterijski faringitis. Sve  vreme nemate povišenu temperature, pa dijagnoza bakterisjke infekciej otpada. Drugo, gasna gangrena i sepsa koje s odnele vašeg supruga spadaju u   infekcie tzv. endogenim bakterijama anaerobama, koje žive u našim crevima i samo u određenim stanjima smanjene odbrambene sposobnost organizma , mogu da se prošire i budu opasne. Niste vi bili ugroženi i nije vam nikakvo dodatno ispitivanj potrebno