Dobar dan dr prvo da vam se zahvalim na odgovoru na moje pitanje od pre par dana. Bio mi je suprug kod urologa i poslao ga da uradi neophodne nalaze za operaciju posto hoce da mu uradi punkciju oba testisa sada 19, i kaze njegov dr da je intervencija jako kratka i da tog dana moze kuci. Ali mene ipak zanima dali ce posle zahvata imati bolove posto posle toga ima zakazan kariotip 25. 01. A zanima me sta je to kariotip i kako se radi da bi odprilike znao sta ga ceka. Unapred vam hvala dr. Pozdrav

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Pretpostavljam da mislite na punkciju epididimisa. Intervencija je
      laka. Radi se o ubodu i aspiraciji sadrzaja-spermatozoida.
      kariotip je broj hromosoma u svakoj celiji i on je karakteristican za svaku vrstu i nepromenljiv je.
      kariotip coveka sadrzi 23 para hromozoma/22 su autozomni a 1 par je polni/.
      u nekim situacijama azospermije postoji hromozomski poremecaj
      na nivou polnih hromozoma te celije testisa takvih osoba ne proizvode spermatozoide.
      odredjuje se iz periferne krvi.