Evo o cemu se radi. . . Imam 23 god. I imam veliki problem. Naime, pre par meseci sam imao operaciju testisa, desni testis mi je odstranjen, a levi koji je ostao je navodno zakrzljao, nije odgovarajuce velicine, premali je. Posto mi je testosteron 4, 9 nmol/l. . . . A referentne vrednosti su od 8, 4 do 28, 7 nmol/l, moje pitanje je da li hormonska terapija moze da vrati organizam u normalu? Posto sam cuo da hormon testosteron ima glavnu ulogu u regulaciji telesne masti i misicavosti, kolika poboljsanja mogu ocekivati od 250mg testosterona na 3-4 nedelje. Posto mi je to rekao endokrinolog,. . . . Naravno interesuje me uticaj na misicnu masu tela, posto sam sportista. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 08. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Niste naveli razlog odstranjenja desnog testisa.
      moj vam je predlog da jos jednom porazgovarate sa endokrinologom o potrebi supstitucije hormona.
      napominjem da testosteron pored dobrih ima i losa dejstva, narocito na jetru a po nekada i na samu
      spermatogenezu.
      i da znete da se testosteron koristi i kao doping sredstvo.
      proverite jos jednom referentne vrednosti u laboratoriji gde ste to radili.