Postovani, najlepse bih vas molila za misljenje povodom moga nalaza. Naime pre sest meseci osetila sam uvecanje zlezdi, limfnih cvorova na preponama. Radjena mi je biopsija u ljubljani nalaz je uredan, uredan ginekoloski, krvna slika uredna. Juce sam uradila nalaz kod radiologa i nalaz glasi ovako: ingvinalno desno tri dijametra 14mm, 11mm i 7mm lipomatoznog hilusa, benignih karakteristika. Ingvinalno levo cetri lg najveceg dijametra 16mm uz arteriju femoralis levoostali su dijametra 13mm, 12mm i 11mm lipomatoznog hilusa bez znakova razvoja pat. Procesa. Sve je to uradjeno ali konkretna terapija i misljenje nije mi dano, pa vas zato molim za vase misljenje i savjet. Unapred hvala, dragana.

    Odgovoreno: 25. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Svi opisani limfni čvorovi su dobroćudnog karaktera. U prilog tome govori njihova veličine (patološki izmenjeni limfni čvorovi su obično znatno veći) i činjenica da imaju "lipomatozni hilus" koji je obično karakteristika "dobroćudnih limfnih čvorova". Takođe lekar koji je radio pregled i sam ih je sve okarakterisao kao benigne odnosno dobroćudne. Razlog zašto su limfne čvorovi naglašeni verovatno je vezan za neki upalni proces koji ste imali. Ako vam nije data neka terapija verovatno se radi o procesima koji su prošli ili prolaze, savetovao bih vam da povremeno uradite samopregled i pipanjem utvrditet da li je došlo do uvećanja nekog limfnog čvora, ako se to desi treba se javiti lekaru.

      svako dobro

      dr viktor ognjenović
      bel medic

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #101656

    • Postovani, Na ultrazvuku pise: desno ingvinalno lgl reaktivnog tipa, tankog korteksa promera 12× 9 mm. Na sta bi ovo moglo da ukazuje? Unapred zahvalna

    • Poštovani, molim za vaše mišljenje. Imam dva nodusa na štitnoj žlezdi, jedan je veliki, 22x27x40mm, ima oštre konture, nehomogene eho prezentacije sa izdvajanjem zona koloidne degeneracije i hopoehogenih polja, u okviru kojih se diferenciraju hiperehogeni spekovi-najpre porekla koloida. Prikazuje se minimalna rubna vaskularizacija nodusa na CD. EU-TIRADS 4 Drugi nodus je izoehogen promera 4x6x7mm koji je ograničen tankim, hipoehogenim haloom. EU-TIRADS 3 Uzom se ne uočavaju uvećane paraštitaste žlezde, ni paratrahealni Ln. N a vratu obostrano prisutni pojedinačni, ovalni Ln, lipomatoznih hilusa promera kraćeg dijametra ispod 5mm, aktuelno nesignifikantnih karakterstika. Preporučena mi je operacija odstranjivanja cele štitne žlezde. Molim za vaše mišljenje. Unapred hvala. Biljana