draga doktorka , bolujem od anksioznosti vise od 3 godine , kada sam dobio prvi napad mislio sam da umirem i poceo sam od svih da se oprastam , pritisak mi je bio 170/120, ruke su mi se kocile neverovatna mucnina u zelucu , trnci u stomaku, lupanje srca , nedostatak vazduha , nekoliko puta sam zavrsio u hitnoj . Kada sam se obratio psihijatru on mi je prepisao terapiju , ksalol 3x0.25mg i flunirin ujutru i uvece . Dok sam pio tu terapiju jedno 3-4 meseci bilo mi je dobro osecao sam se ponovo normalno , mogao sam da setam da se druzim sa drugovima ,i sada se u globalu osecam dobro osim sto ponekad imam blage napade anksioznosti , koje suzbijem ponekad ravnomernim disanjem a ako je napad jaci popijem lexilijum od 1,5 . Ono sto ja vas zelim da pitam jeste ,dali ce ti simptomi ikada proci kako bih nastavio da normalno zivim a ne vecito u nekom strahu . Takodje bih zeleo da pitam ako koristim ksalol 0.25 mg jednom dnevno dali mogu postati zavisan od tog leka Lecenje treba da bude tako koncipirano da se tegobe povuku u potpunosti, sto je moguce, narocito ako bolest ne traje dugo i radi se o prvoj krizi.

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Lecenje najcesce traje godinu dana. Ako dotadasnja terapija ne pomaze da se tegobe u potpunosti izgube,pozeljno je zameniti lek, ukljuciti pacijenta na psihoterapijski tretman. Iako pijete Ksalol jednom dnevno postoji mogucnost da postanete zavisni ako ga uzimate u duzem vremenskom periodu. Benzodiazepini su odlicni lekovi ali samo za kratkotrajnu, kontrolisanu upotrebu dok drugi lekovi ne razrese problem (osim kod pojedinih pacijenata, dominantno somatskih, gde je neophodno kontinuirano uzimanje ovih lekova sa stalnom izmenom lekova na 3 - 6 meseci).