Doktore možete li nešto više da mi kažete o Bensedinu? Koliko je štetan i kakva je zavisnost? Ne pijem ga toliko često ali s vremena na vreme, kada osetim neki paničan strah. Ali se bojim da ne postanem zavisna. Koji je po Vama najbolji lek za smirenje?
    Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 20. 01. 2009.
    • Bensedin ili diazepam pripada sedativima iz grupe benyodiazepina. Ovi lekovi sami po sebi nisu zancajno stetni po ljudski organizam, mali je broj nezeljenih efekta a retko se desavaju ozbiljne smetnje njima uzrokovane. Problem sa njim je zavisnost. Svi oni izazivaju zavisnost, pa u tom smislu nema boljih ili losijih, svi su slicni. Zavisnost je prevashodno psihicke prirode, pacijent se jednostavno navikne da sa ovim lekom ide kroz zivot kao sa nekom vrstom stapa. I male doze i povremeno unosenje mogu da izazovu zavisnost. Ako je nesto dobro da se ova zavisnost po prekidu terpaije relativno lako leci. Probajte sa psihoterapijom. Osim toga antidepresivi sve vise potiskjuju ove lekove u lecenje ataka panike, ali to se morate posavetovati sa psihijatrom.