Moje pitanje je koji se antibiotik/ci koriste u eradikacionoj terapiji helycobacter pylori ako je osoba senzibilna na penicilin i njegove derivate?

    Odgovoreno: 29. 09. 2008.
    • Ima ih puno. Obično se koriste kombinacije makrolidnih antibiotika: eritromivina, klaritromicina, roksitromicina, telitromicina i dr sa sintetskim tetraciklinima: doksiciklin, minociklin i dr, uz obaveznu primenu nekog leka protiv anaerobnih bakterija, a to je obicno metronidazol. Ni jedan od ovih lekova nije penicilin i može se koristiti. Trebalo bi samo izbegavati kombinacije koje sadrže amoksicilin ili ampicilin, a ima ih upravo pripremljenih za ovu svrhu.