Da li je lose da mi svaki obrok sadrzi meso (belo meso, tunjevina i druga ne masna mesa) pod uslovom da svaki dan imam naporne treninge u teretani. Meso mi je potrebno zbog snage i dobijanja na masi. U slucaju da nije dobro svakodnevno uzimanje mesa, sta mi preporucujete za zamenu? Sta mislite o preparatima koji sadrze proteine i kreatin?

    Odgovoreno: 25. 02. 2007.
    • Ukoliko trenirate svakog dana dnevne potrebe za proteinima treba da iznose 1,3 g po kg telesne mase, za razliku od zdravih odraslih koji ne treniraju I treba da unose 0,75 do 0,8 g po kg telesne mase dnevno. Ne znam koliko ste teški, ali npr. 85 g proteina nalazi se u 120 g belog pilećeg mesa, 90g junetine (manja šnicla), ili pola šolje mahunarki kuvanih npr. Pasulja ili 2 čaše mleka. Zamena za meso u pogledu proteina su balance, mleko I mlečni proizvodi, riba , mahuanrke, posebno soja. Maksimalni dnevni unos proteina je za sportiste oko 2 g dnevno po kg telesne mase. Ukoliko svakodnevnu pažnju pridajete unosu proteina kroz hranu, suplementi (preparati) koji sadrže proteine nisu potrebni. Što se tiče kreatina,radi se o supstanci za koju se smatra da poboljšava performance kod sportista na taj način što održava gorivo za mišiće (tzv. ATP) u visokim koncenracijama tokom treninga. Kod dizanja tegova I sprintovanja koriste se doze od 20 g dnevno 5 do 6 dana, a zatim doza održavanja 2g dnevno. Nije od velike koristi sportistima kod kojih se traži izdržljivost npr. Maratoncima, fudbalerima I sl. Nedovoljno se još uvek poznaje bezbednost dugotrajne upotrebe kreatinina, a previsoke doze mogu oštetiti bubrege. Ne savetujem Vam upotrebu ove supstance ukoliko niste profesionalac, a I tada morate obavestite svog sportskog lekara o tome.