Postovani doktore ovo je moj lipidni status: ukupni holesterol 4. 32 trigliceridi 1. 51 hdl holesterol 0. 78 ldl holesterol 2. 85 indeks ateroskleroze 3. 66 ukupni/hdl holesterol 5. 54 imam 38 godina, nepusac, uopste ne pijem alkohol, relativno se zdravo hranim i imam normalan krvi pritisak. Interesuje me snizeni hdl holesterol. Iz nekih ranijih pitanja sam primetio da se na njega toliko ne obraca paznja ako su drugi parametri lipidnog statusa u redu ali on dosta utice na vrednost indeksa arteroskleroze pa me interesuje imam li razloga za brigu. Takodjer kad sam radio ove analize bio sam u bolnici 15 dana tj mirovao sam pa pitam dali je to mirovanje moglo da utice na smanjeni hdl holesterol. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 01. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Hdl holesterol je "dobar" holesterol i njegov nivo utiče na proces ateroskleroze, tj. Poželjne su veće vrednosti (više od 1, 3) , ali je takođe bitno da ldl holesterol "loš" bude nizak (manje 3, 5) . Za prevanciju ateroskleroze pored pravilne ishrane neophodna je i fizička aktivnost.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #40439

    • Da li možete da mi date dijagnozu? Treniram 5 puta u teretani s tegovima , pijem od suplemenata whey protein i kreatin, veoma retko i pre-workout , imam i Zilberov sindrom.

    • Postovani doktore! Uradila sam lipidni status jer imam candidu u crevima i rezultati su sledeci: s-holesterol 6. 10 s-trigliceridi 1. 65 s-hdl holesterol 1, 13 s-ldl holesterol 4. 22 s-vldl holesterol 0, 75 index ateroskleroze 3, 73 cesto imam otkucaje srca ispod 50 i pritisak mi je 100/60, ponekad bude i nizi, terapiju sam dobila samo za gljivice. Zanima me da li su dobri ovi rezultati ili bih trebala ipak neke tablete da koristim! Unapred hvala!