1. Bolest motornog neurona, morbus neuroni motori

    Pitanje broj: #11487

    Poštovani,
    Molim Vas da mi kažete nešto više o bolesti motornog neurona. Da li se bolest može otkriti u likvoru ili na neki drugi dijagnostički način? Koji su simtomi bolesti i da li se javljaju problemi sa vidom i podrhtavanje mišića? Kako se bolest drži pod kontrolom i da li postoje lekovi za lečenje iste?

    Odgovoreno: 26. 09. 2008.
    • Poštovana,
      o Vašem pitanju može da se napiše čitava knjiga. Bolest motornog neurona je poremećaj u kome su neuroni uništeni tako da su mišići nesposobni da obavljaju svoju funkciju, što rezultuje njihovim propadanjem. Postoji otežana pokretljivost udova, prisutni su poremećaji govora, gutanja i disanja. Bolest može pogoditi bilo koju osobu bilo koje dobi, i nije uvijek nasledna. Zahvata 2 od 100.000 osoba. Grupa britanskih i australijskih naučnika, predvodjena istraživačima s King\'s Collegea iz Londona, proučavala je veliku obitelj zahvaćenu retkim naslednim oblikom bolesti, nazvanim amiotrofična lateralna skleroza (ALS). Otkrili su da je jedan gen s mutacijom bitan, gen koji kodira protein TDP-43. Ovaj protein je i ranije bio poznat po svom nakupljanju u neuronima kod ove bolesti. Otkriće upućuje da to nije samo bezazleni nusprodukt bolesti, nego bitan događaj u razvoju bolesti, jer uzrokuje samouništenje neurona. Bolest je povezana s drugim neurodegenerativnim bolestima - s Parkinsonovom bolešću, varijantom Creutzfeldt-Jakobsove bolesti, te Alzheimerovom bolešću. Bolest motornih neurona je ime koje se odnosi na grupu bolesti u kojima zataje neuroni koji upravljaju mišićima, pomoću kojih se krećemo, govorimo, dišemo i gutamo. Bez živaca koji ih aktiviraju, mišići postepeno oslabe i nestaju. Slabljenje je različito kod svake osobe. Početni simptomi su blagi i uključuju posrtanje zbog slabosti nožnih mišića, poteškoće u držanju predmeta zbog slabosti mišića ruke, nerazgovetan govor ili teškoće prilikom gutanja zbog slabosti jezika i vratnih mišića. Mnoge bolesti mogu izgledati kao bolest motornih neurona u početnoj fazi bolesti. Dijagnoza zahteva mičljenje stručnjaka neurologa i često niz detaljnih ispitivanja. Niz raznih testova može pomoći u uspostavljanju dijagnoze, često se koristi elektromiograf (EMG). To može pomoći kod dijagnoze i prognoze. Za sada nema leka, ali se vrše koordinirana istraživanja po cijelom svijetu i postižu se ohrabrujuci rezultati. U kliničkim istraživanjima pokazalo se da Rilutek pokazuje manje produženje života ljudima kojima je postavljena dijagnoza bolesti motonih neurona. Taj lek se može dobiti u sklopu plana farmaceutskih beneficija za pacijente koji zadovoljavaju utvrdjene kriterijume. Lečenje i rehabilitacija uključuje neurologe, radne terapeute, fizioterapeute, logopede, psihologe, dijetetičare, medicinske sestre za kućnu negu, socijalne radnike, udruženja bolesti motornih neurona u svakoj državi. Prema tome javite se nadležnom neurologu koji će Vas uputiti u ostalo.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #11487

    • Zdravo, imam 16 godina I od pre neki dan sam poceo slabije da gutam,otezano mi je disanje.danas se to malo pogorsalo,Evo sad mi je jezik malo ukocen, mogu da ga pokrecem, Ali kao da imam osecaj da je paralizovan. do jutros nisam imao osecaj u sakama,stanje sa time je bolje, dosta bolje,Ali pocelo je da me plasi to otezano gutanje I disanje,Evo kada mi je hrana u ustima imam osecaj da hocu da je ispljunem,slabije gutam I kao sto Sam rekao jezik mi je ukocen. Ne previse, ipak ga pokrecem, ali imam neki osecaj. Uz to imam neke problem sa koordinacijom I ravnotezom.

    • poštovani, dana 19. 02. 2019. doživeo sam kako kažu lekari ishemijski moždani udar.na desnoj strani mozga, dakle leva strana tela, noga i ruka su slabo pokretne , ruka je i sada potpuno nefunkcio nalna a pogotovo prsti . dragocen bi mi bio vaš savet u vezi prirodnih ili farmako lekova

    • Postovani moja zena ima tegobe odjednom joj se noge oduzmu i padne . To traje dva fo tri dana ali je svakim danom sve slabija . Posle opet dva do tri dana isto . Za higijenu moramo da je otpratimo do wc ili kupatila . Pitanje je da li je to problem sa ovom bolescu posto neurolog je prati i sa problemom de demensijom koja je uzela maha . S postovanjem

    • Boban sretenovic 17. 05. 2021.

      Ustanovljen mi je da imam bolest motornog neurona otežano gutanje. Slabost obe ruke dali ista postoji da može da bude bolje hvala

    • Postovanje moj ocuh je bolestan od morbus neuroni motori od 2014-2015 godine,sada je bolest vec jako napredovala jako mu je oslabila motorika ruku i nogu,nista ne moze sam, moze samo da sedi i to kad ga ja podignem, seceras je, ima jake otoke nogu (od stopala do listova) moze jos uvek da jede cvrstu hranu, i to bi bilo to, recite mi ako mozete koliko bi jos mogao da funkcionise ovako sa obzirom da je 1946 god.

    • Moj otac boluje od Als. Zanima me da li transplatacijom celija moze da pomogne sto se tice ove bolesti?

    • Molio bih nekoga ko je koristio ili koristi lek rilutek, kako deluje na organizam ili pojedinačne organe? Naišao sam na oprečna mišljenja, skupljam relevantne informacije i predloge, da li uzimati ili ne i pored predloga lekara. Moj brat je dobio lek rilutek, zbog gore navedenih simptoma i diagnoze od strane konzilijuma lekara. Šta činiti?
      Hvala svima na odgovoru i predlogu.

    • Moja majka ima bolest motornog neurona g. 12 2 postojili lijek na svijetu protiv te bolesti??

    • Moj otac je pre godinu dana umro od posledica als, pa me zanima u kojem procentu je to nasledna boles, posto sam primetio da mi ispadaju stvari iz ruku i da slabo podrhtavaju?

    • Dr sci. med. Nikola Vukašinović 10. 08. 2009.

      Na to pitanje ne mogu da Vam dam odgovor, o terapiji odlučuje lekar koji ga vodi. Pozdrav.

    • Moj otac je oboleo od als, pa me zanima kako to da mu nije prepisan taj lek " riluzol''???