Moim vas da mi odgovorite da li je neophodna operacija na obe ruke, kako mi avertuju. Moja dijagnoza je carpal tunel sy bill pp dex obostrano, izraženije desno i radikulopatija c7 i c8 korena desno lakšeg stepena, starijeg datuma i hronično. Uz to na rtg vratnog dela kičme je ustanolejno: ispravljena fiziološka lordoza, suženi međupršljenski prostori naročito u visini c4-c5, c5-c6 i c6-c7 a osteofitima i svbh. Sulerozon kaoi i unjkovertebralni zglobovi u nivou c3, c4. . . C6, c7. U velikoj sam dilemi zbog operacije (zato što su mi rekli da možda i neće biti mnogo bolje) i iskreno se zahvaljujem na savetu i odgovoru.

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Pazljivom dijagnostikom> klinickim pregledom i nalazom emnga, moguce je utrvrditi tacno meto kompresije nervnoh elemenata, i operacijom nacinit dekompresiju (uklanjanja pritiska na iste) . Siguran sam da je lekar koji je savetovao operaciju na rucju obe ruke, takve preglede obavio, i dosao do krajnjeg zakljucka. Treba znati da su cesto udruzeni pritisci na nerve u vratu i u rucju, ipak tehnicki operacije rucja su neuporedivo lakse i pracene sa manje komplikacija nego li one na vratnom delu kicme. Dilema kod vas ne treba da postoji jer operacija rucja traje vrlo kratko, moze se izvesti i u lokalnoj ili regionalnoj anesteziji, a operavak je prisutan u preko 80% .