Poštovani,
    oko nove godine sam imao upaljeno grlo i krajnike i to je trajalo do sredine marta. Pio sam neke lekove (kliacil, pantenol...) ali nisu pomogli. Vremenom je to prestalo. Išao sam na ORL i tamo su mi rekli da treba da operišem krajnike (što naravno ne mogu da uradim jer košta puno 15000 a sad definitivno nisam pri nekim parama). Preključe (30 mart) sam osetio na desnom krajniku oštar bol kao da imam rasekotinu na njemu, tako nešto. Danas sam bio kod lekara opšte prakse po uput za ORL i doktorica mi je rekla da je to najverovatnije herpangina koja je jako zarazna (ne smem čak ni da se poljubim sa devojko! - tako je rekla) i ja sam malo tražio po netu i našao da je herpangina infektivna bolest u kojoj se javljaju plihovi na krajnicima (ja imam jedan na desnom), ali takođe piše da ta bolest brzo prođe, posle 3-4 dana. Ako je tako, zašto me je doktorica onako alarmirala kao da je to nešto jako opasno. Rekla je čak i da se to hitno mora izlečiti jer može da se pogorša. To kaže ona, a na forumu ovog sajta piše da je to bolest koja traje 1-4 dana i javlja se samo kod dece. Kome sad verovati? Molio bi samo da mi malo pojasnite situaciju oko herpangine. Šta je ona tačno i kako se leči i da li stvarno ne smem da ljubim devojku? Jer to mi stvarno teško pada :-)
    PozZz

    Odgovoreno: 02. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Herpangina, predstavlja oboljenje usne duplje izazvano herpes virusom, praćeno ulceracijama na sluzokoži usne duplje. Oboljenje može i ne mora biti praćeno temperaturom i malaksalošću i otokom regionalnih limfnih čvorova. Oboljenje prolazi za 7 do 10 dana, uz adekvatnu higijenu usne duplje i vitaminsku terapiju. Ne bi trebalo ljubiti se sa partnerom dok traju ulceracije. Srdačan pozdrav
      doc Krasić