Zdravo, imam mandiburnu prognatiju (ili prognatizam) . Prije 7 godina sam imao donju vilicu ispred gornje. Situacija je bila vrlo lose. 4 godine sam nosio fixnu protezu i situacija se popravila. A onda. . . Nosio sam pokretnu protezu. Situacija se pocela pogorsavati. Danas. . . Nije kao prije 7 godina. Gornji i donji zubi su u liniji ali kako ide, uskoro bice donja vilica ispred gornje. Disem na usta. A, mozda sam i umislio, ali teze i govorim. Uskoro cu otici u beograd po preporuci ortodonta na pregled. Interesuje me, ako se budem odlucio na operaciju, da li moram staviti opet fiksnu protezu kako bih u potpunosti "izvukao" donju vilicu zbog operacije i koliko bi to trajalo? Ako se odlucim na operaciju, da li ima oziljaka na licu? Koliko je sigurna operacija? Najvise me interuje, jer ovo ne radim zbog izgleda vec zbog zdravlja u suprotnom mi to vjera ne bi dozvoljavala a ni mene to nesto ne interesuje previse. . . . Da li postoji mogucnost da sve to vrati nazad? Koliko dugo traje oporavak? Da li bi ste preporucili lijecenje ove deformacije s obzirom na f-je koje "oduzima"? Znam da nisam rodjen sa prognatizmom. . . Kako sam onda "zaradio" ovo? Imam grizu savjest da to uradim jer ne zelim ovo zbog toga sto nisam zadovoljan izgledom. Jednostavno zelim da budem normalan. Vilica mi je uzasno pokretna i svega mi je dosta. Izvinite zbog ovoliko pitanja, ali ovo je odluka koja mi je jedna od vaznijih u zivotu. Zahvaljujem na odgovoru. Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 01. 12. 2010.
    • Poštovani,
      Shvatam vase tegobe u potpnosti i moram reci da su opravdane obzirom na dijagnozu koju navodite. Ne treba da imate grizu savesti jer je to deformitet koji je uslovljen genetski. U vezi sa tim ima ispravka koju bih naveo a vezano je za to da niste rodjeni sa isturenom vilicom. To nije bas u potpunosti tacno jer je prognatizam kao sto sam vec naveo genetski uslovljen i kako se razvijaju kosti lica tako postaje sve vise izrazen. Sigurno je neko u familiji imao progeniju izraženu u manjem ili većem obimu. Ne čudi me što se zubi vraćaju na predjašnje stanje obzirom da zagrižaj nije uravnotežen i da pokusavaju da kompenzuju nedostatak. S toga, savetujem vam da se operisete jer je to jedini način da se uspostavi normalna okluzija odn. Zagrižaj. U vezi nošenja fiksnog aparata pretpostavljam da će biti potrebno ponovno nosenje ali to će prosuditi ortodont. Sto se tiče samog op. Lečenja radi se iz usta tako da nikakvih ožiljaka nema spolja, na licu. O više detalja se raspitajte kod nadležnog hirurga prilikom pregleda. Srdacno dr pejaković
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #72688

    • Doktore, ja se izvinjavam samo da vas pitam jos nesto. Disem na usta. Mnogo mi smeta jer jednostavno unosi nervozu (ne obaziruci se na druge probleme koje moze izazvati) je li to posledica mandibularnog prognatizma?! (nedisanje na nos (nije da ne prolazi vazduh ali ne mogu) ) negdje sam procitao da disanje na usta dovodi do slabljenja misica u vilici sto je mozda i glavni razlog prognatizma. Odnosno, ako bih se operisao, da li bi sa tim rijesio i problem disanja. Mozda na prvi pogled zvuci nemoguce da donja vilica moze smetati disanju ali prije nekoliko godina dok sam nosio fiksne aparate sam ako se sjecam dobro bolju situaciju. Hvala