Postovani, molim vas za pomoc oko objasnjenja medicinskog izraza "kondilektomija mandibule". Naime, kod mog deteta se pretpostavlja da ima "fibroznu ankilozu" i u literaturi koju smo citali (oboljenje donjo vilicnog zgloba- a. Piscevic str. 28-29) se to navodi kao nacin lecenja. Molim vas, takodje, da mi kazete da li se kod nas to radi i gde se radi. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 30. 10. 2010.
    • Poštovani,
      Kondilektomija je relativno jednostavan zahvat te pretpostavljam da ga moze izvesti bilo koji maksilofacijalni hirurg. S toga javite se na pregled nadleznom specijalisti u vasem mestu ili okolini. Treba biti oprezan sa tim da li je zaista potreban taj zahvat izvesti jer kod dece moze urokovati zaostatak u razvoju donje vilice (centar rasta donje vilice se nalazi upravo u kondilu koga je potrebno ukloniti) . Srdacno dr pejakovic