Postovani! Moj sin star 3 godine i 7 meseci ima problema sa prekomernim lucenjem pljuvacke. Portiklu je nosio do drugog rodjendana i uvek je slinio vise od vrsnjaka. Tada smo skinuli portiklu ali jos uvek naidju periodi kada ima visak pljuvacke i kada mu je ispod donje usne mokro od pljuvacke i kada pljuje dok prica. Inace govori odlicno, sklapa slozene recenice, govori gotovo sve glasove, prepricava dogadjaje, ume lepo da se igra, narocito sa velikom paznjom prati pozorisne predstave. Bili smo kod logopeda, gde su nam rekli da ce to proci samo od sebe (isto nam jerekao i pedijatar) , ali sam ja veoma uznemirana kada naidju ti periodi preteranog slinjenja, pa me zanima da li je vreme da posetimo nekog drugog logopeda i da li postoje neke vezbe kojima se dete moze nauciti da guta pljuvacku. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 12. 01. 2011.
    • Poštovana,
      Ono što mi niste rekli, a važno je - kako žvaće hranu, guta, da li mu pasirate ili gnječite viljuškom. . . ? Sve to je povezano sa gutanjem pljuvačke. Postoje vežbice govornih oragana koje može da vam pokaže bilo koji logoped. Trebalo bi dete opominjati da guta pljuvačku, jer to je nešto što mi svi radimo, samo nesvesno. Mogli bi da postetite i orl doktora da nije neki drugi problem u pitanju.