Hocu da pitam nesto u vezi sa nasledjivanje i mucanje. Ja imam decko koj muca a u njegovoj familiji takvi problem ali znatno manji ima i njegov brat. To se desilo na njegovih 6 godina kada je doziveo neku nesrecu. Moje pitanje je kolike su sanse da i nase dete ima takve probleme i naslediti tu predispoziciju? Hvala vam.

    Odgovoreno: 07. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Vaše dete će verovatno naslediti tu predispoziciju, ali da li će se to i ispoljiti, to niko ne može sad da vam kaže. I vaš dečko se rodio sa predispozicijom, ali je okidač da se mucanje pojavi bila ta nesreća u 6. Godini. Možda vaše dete neće doživeti neku tako strašnu situaciju i mucanje se ne mora pojaviti. Važno je da kad dobijete dete vaše ponašanje i vaspitni stavovi budu ispravni i da oni je budu ti koji će "provocirati" mucanje, kao i da ako uočite bilo kakva odstupanja u govoru, odreagujete brzo i pravilno, kao i da potražite stručnu pomoć.