Poštovana,
    Imam sina od 2 god i 1 mesec dana, to je veoma zdravo i veselo dete al je lenj što se tiče govora, sve razume sto mu se kaže al neće da priča, ponekad kaže mama, tata, nana, baba al kad je on raspoložen da izgovori u suprotnom nema šanse da kaže, da li je to neki problem u njegovom govoru i da li ga treba voditi kod logopeda, molim Vas odgovorite na moj mejl.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 16. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Često se dešava da se roditelji žale kako je dete nezainteresovano za govor, najčešće je problem u pogrešnom stavu roditelja prema detetu. Naime, svaka majka razume svoje detete, zna njegove potrebe i s njim uspostavlja specifične veze, sve to je u potpunosti normalno. Ali se zato dešava da npr. Roditelji nesvesno podržavaju neverbalnu komunikaciju i ne stimulišu dete da govori time što kad se dete oglasi gestom, mimikom ili nekim njemu specifičnim glasom oni odmah postupaju u skladu sa detetovim željama. U tim situacijama dete nema potrebu da govori, jer su sve njegove želje i potrebe zadovoljene, i ne shavata zašto bi uopšte govorilo. Savetujem vam da se obratite logopedu koji će moći na pregledu da vidi koji su tačni uzroci slabijeg govorenja kod vašeg deteta i samim tim da Vam da najadekvatniji savet. Takođe, na uzrastu od dve godine očekuje se uveliko sklapanje dve reči u rečenicu. Tako da je neophodan logopedski tretman.
      Pozdrav.