Da li je tačno da antibiotici ne smeju da se uzimaju uz obrok nego se uzimaju između dva obroka? Takođe me zanima da li je tačno da tokom terapije antibioticima treba izbegavati mleko i mlečne proizvode? Pročitala sam da mleko i mlečni proizvodi poništavaju dejstvo antibiotika, navodno apsorpciju tetraciklinskih antibiotika koče kalcijum i gvožđe, pa nije preporučljivo uzimati ih sa mlekom ili sa namirnicama koje su bogate gvožđem.

    Odgovoreno: 30. 03. 2015.
    • Poštovana,
      U uputstvu za pacijenta uvek piše kako se tačno lek upotrbljava. Neki antibiotici se uzimaju za pre, neki za vrema, a neki pak posle obroka. Za tetracikline je tačno sve što ste napisali. Ne uzima se sa mlekom i mlečnim proizvodima, kao i kalcijumom i gvožđem. Uvek pročitajte i uputstvo uz lek.