1. dr Ljiljana Tadić mikrocitna anemija

    Pitanje broj: #149686

    Poštovani, ja ima velikih problema sa zelezom i gubim krv ali niko ne zna šta je problem. Imam 69 godina, primam terapiju za dijabetis, ptitisak, anginu pektoris i dijagnoza mi je anaemia microcytica gravis d50.8. Uzimam zelezo medjutim konstantno je nizak i lose se osećam. Gubim na težini i ne znam šta da radim. Inače pregledi stomaka uredni, jerta, bubrezi, žuč, debelo i tanko crevo sve je normalno. Molim vas imate li neki savet. U prilogu poslednji laboratorijski nalazi. Hvala puno!

    Odgovoreno: 08. 12. 2016.
    • Poštovana,
      Iz priloženog laboratorijskog nalaza, evidentna je mikrocitna anemija. Niste opisali i druge laboratorijske nalaze, pre svega vrednost sedimentacije eritrocita. Zbog osnovnih bolesti i terapije koju koristite (između ostalog, pretpostavljam, i preparat acetilsalicilne kiseline- aspirin ili andol), potreban vam je i pregled gastroenterologa radi gastroskopskog i kolonoskopskog pregleda, što u vašem opisu ne vidim da ste uradili. Kao što je notirano na nalazu, potrebno je uraditi i razmaz periferne krvi. I obavezno pregled ginekologa.