Postovani, vec dva puta u periodu od godinu dana imam vi grupu sekreta za koju su mi moj ginekolog iz doma zdravlja i ginekolog iz visegradske rekli da je to standardno i nije nista strasno. Znam da su u pitanju gljivice i ranije sam imala veliki svrab, peckanje i pojacan sekret i koristila sam razne vaginalete ali se to uvek vracalo. Medjutim peckanje i svrab su nestali sami, a ostao je pojacan sekret ali moj ginekolog i dalje tome ne pridaje neki znacaj. Inace 3, 5 godine sam pila pilule i pre dve nedelje sam prestala da ih koristim. Zanima me da li se ta vi grupa sekreta mora leciti ukoliko nema izrazenih simptoma i ukoliko meni ne smeta i da li je mozda bila povezana sa koriscenjem pilula? Hvala

    Odgovoreno: 29. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Kandida albikans živi u rodnici kao saprofitna flora i ne daje simptomatologiju, u situacijama kada padnu odbrambene snage organizma tada iz saprofitnog predju u patogeni oblik i daju tegobe,. Moja vam je preporuka da uradite i briseve an hlamidiju, mikiplazmu i ureaplazmu kao i cervikalni bris, te da date stolicu i urin na gljivice,.