Poštovani dr,
    u 29. sam nedelji trudnoće (29+4), i od kraja petog meseca otprilike imam povremena bezbolna stezanja materice. Nekada mi se stegne samo donji deo trbuha, a nekada mi se ispupči samo desna polovina, kao da cela beba ode u jednu stranu i to bude baš tvrdo (da li je i to kontrakcija?). Međutim, to je sada postalo učestalije, nekada samo par puta na dan, a nekada i čini mi se preko 15 puta na dan, i uglavnom mi se ispupči desna polovina trbuha. To nije bolno, traje 15-ak sekundi. Idem na redovne uz preglede (1 mesečno) i do sada nisam dobila nikakvu terapiju. Da li ta stezanja mogu biti opasna za bebu, i da li ona pati kada se to desi? Da li to može dovesti do širenja grlića?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 05. 08. 2009.
    • Poštovani,
      To su verovatno povremene kontrakcije koje opisujete,. Bebi ne mogu da štete ali mogu dovesti do prevremenog porodjaja,. Preporuka je daq vaginalnom sondom vaš ginekolog izmeri dužinu grlića materice odnosno cerviksa i da vidi da li je unutrašnje ušće otvoreno ili ne i da se odlući za terapiju tokoliticima tj lekovima koji sprečavaju kontrakcije materice.