Počituvan dr,
    Vi blagodaram na predhodno odgovorenite prasanja, sega ve molam za brz odgovor bidejki sum mn zagrizena. Jas sum vo 28 nedela na bremenost, do sega se e vo red. Ama denovivie pri slucajni ispituvanja kaj soprugot konstatirano e najverovatno dijabet, bidejki vo poslednite 3 meseci kako so ni kazaa sekerot vo krvta mu bil vo prosek 13. I sega mu e 10, sega me interesira da li ako za vreme na zacnuvanjeto imal hiperglikemija ke ima nekakvi posledici na naseto bebe? I da li treba i kakvi ispituvanja da napravam za bebeto? Ve molam za brz odgovor. Zagrizena.
    Blagodaram

    Odgovoreno: 05. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Najznačajnija je ultrazvučna konrola vaše trudnoće, gde se na osnovu nekih biometriskih parametara može posumnjati da i beba ima naznake šećerne bolesti.
      Pozdrav.