Postovani doktore, Molim vas da mi odgovorite da li se cista od 5 cm(najverovatnije endometrioticna,ustanovljena ultrazvukom) na jajniku moze odstraniti punktiranjem?Da li se takav postupak vrsi u anesteziji i da li je rizican? Imam 35 god,tegobe nemam,ostali nalazi su mi uredni(papa test,hormoni,urin,sedimentacija,krvna slika...) Predlozena mi je laparoskopija ali sam nedavno saznala za mogucnost punktiranja pa bi da saznam nesto vise o tome. Unapred puno hvala! t.b.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Dok nije bilo laparoskopije takve ciste su se punktirale - i nasi ucitelji su bili vrlo vrsni u takvom nacinu resavanja problema. Ali danas postoji laparoskopija cime se stice uvid u stanje celokupnog genitalnog sistema zene ( takodje i prohodnost jajovoda) i mnogo elegantnije i potpunije resavaju problemi takve vrste (moguce da ima jos sitnijih endometrioticnih zarista) tako da je moj savet Laparoskopija (pogotovu ako nemate dece i imate problem sa zatrudnjivanjem) Ukoliko nemate ovaj problem onda se moze sacekati neko vreme i probati sa hormonskom terapijom - t.j. ne morate zuriti. Ukoliko se ipak odlucite za punkciju ona se radi u anesteziji i potreban je iskusan ginekolog.