Drugarica vec duze vreme ima kondilome koje ne leci i to me izludjuje posto smo svakog dana zajedno po nekoliko sati i koristimo isti toalet a uskoro cemo i na letovanje.Da li je moguce da od nje zaradim kondilome preko solje ili na bilo koji drugi nacin?(pocela sam da pazim-preterujem- do te mere da ne zelim da sednem posle nje na isto mesto sto je toliko opterecujuce).Takodje,pocela sam da motrim na svaku mogucu tacku na kozi a kako do sada nisam obracala paznju sve mi dodje cudno i cini mi se da apsolutno sve odgovara opisu kondiloma.Citala sam da ste vec pisali da se cesto nabori na kozi kod devojaka mogu pogresno smatrati polnim bradavicama pa me zanima na koji se nacin razlikuju i mogu li nekako sama da budem sigurna da li imam ili ne te kondilome.Znam da pismo zvuci tootalno hipohondricno i da je najbolje da odem kod ginekologa ali nisam u gradu, a najradije bih kod svog lekara,posle idem pravo na letovanje a mislim da cu do kraja istog da poludim ostane li sve ovo po! d znakom pitanja. unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 06. 2007.

    • Osnovni put prenosenja je polni put- tako da kontakt "preko solje" nije nacin na koji Vi mozete da zaradite kondilome. Naravno upotreba istog vesa i peskira (istovremena) bi mogla biti nacin, ali mislim da to u danasnje vreme ne dolazi u obzir. Razliku Vi pogotovo u takvom uplasenom stanju ne mozete da napravite vec je potreban pregled pod kolposkopom (mikroskopom)- znaci poseta ginekologu je jedini nacin ukoliku nisu toliko veliki i uznapredovali (kada lice na nakupine bradavica, cvet karfiola), ali to je u poodmakloj i zapustenoj fazi. Ne plasite se toliko, ali koristite zastitu prilokom odnosa (prezervativ) i to svakog i to je jedini nacin prevencije.