Majka sam decaka od 20 meseci i devojcice od 2 meseca. Oba deteta sam rodila carskim rezom. Posle oba porodjaja, kada je doslo vreme da se zapocne sa podojima mleka nije bilo dovoljno, pa sam bila prinudjena da uvedem dohranu. Ineresuje me sta utice na lucenje mleka kod porodilje i zasto ga neke majke imaju a neke ne i da li postoje neka pomocna sredstva koja bi pomogla zenama da povecaju kolicinu mleka. Napominjem da sam prvih nekoliko dana dojila bebu na njen zahtev.

    Odgovoreno: 11. 05. 2007.

    • Stvaranje mleka je hormonski uslovljeno: posle porodjaja pad nivoa progesterona i porast nivoa kortizola u porodjaju dovodi do hiperprolaktinemije i pocetka lucenja mleka (drugog postporodjajnog dana). Izlazak mleka iz bradavice regulise refleks istiskivanja mleka cija je hormonska osnova hormon oksitocin, a mehanicka sam akt sisanja. Odrzavanje lucenja mleka (galaktopoeza) pod direktnim je uplivom hormona prolaktina na cije lucenje utice akt sisanja (neuroendokrini refleks) tako da je frekventno dojenje najbolji nacin da se odrzi i pospesi lucenje mleka.. Alkohol i duvan inhibisu lucenje mleka mada ne treba zaboraviti da "mlecnost" moze biti i individualna karakteristika. Dakle stimulacija bradavica (sto cesce) dojenjem , unos tecnosti su jedini nacini za poboljsane lucenja mleka.