Poštovani, imam 29 godina i trudna sam 11 nedelja. Trudnoća je normalna i po nalazima je sve u redu. Međutim, tokom 2005. sam prvi put bila trudna i imala sam povišeni pritisak i do 150/95 uz terapiju Methyldopa, i bila sam izuzetno anemična. Napominjem da sam pre i posle trudnoće imala normalan pritisak,115/60, i normalnu krvnu sliku. Uz sve to, nosim negativnu dioptriju a u organizmu sam imala mnogo nakupljene vode i bila sam sva otečena, pa su doktori odlučili da sam kandidat za carski rez. Carski rez je i izvršen, međutim, došlo je do komplikacije neposredno posle operacije. Objasnili su mi da je materica bila atonična, da se to retko dešava, da je bila puna plodove vode i nakom operacije nije reagovala na lekove za kontrakcije, tako da se krvarenje odvijalo unutar same materice, a ništa od toga nije uspevalo da se izbaci kroz grlić. Rezultat svega toga je bio tri dana na intenzivnoj nezi uz stalne transfuzije krvi i krvne plazme, pošto sam jako puno iskrvarila. Nakon toga je sve proticalo manje-više dobro, uz nedeljne posete lekarima. Do danas nisam imala nikakvih posledica i nadam sa da će tako i ostati. Ono što me brine je to što sam ponovo u drugom stanju, a lekari su vrlo škrti na objašnjenjima kada im postavim neko pitanje. Interesuje me da li postoji i kolika je verovatnoća da mi se sve to ponovi, pošto me prilično plaši prolazak kroz sve ponovo? Postoji li verovatnoća da ova trudnoća i porođaj prođu u nekim normalnim okvirima? Unapred Vam zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Vrlo je mala verovatnoca da se sve ponovi- Vi ste imali u prvoj trudnoci PIH (Pregnancy Induced Hypertension) - trudnocom izazvanu hipertenziju- do slike preeklampsije. Trudnoca sa ovakvom komplikacijom je prevencija za sledecu trudnocu- odnosno ako ste jednom imali PIH izuzetno retko se javlja u drugoj trudnoci. Nadajmo se da niste takve srece. Potrebno je ipak da ova trudnoca bude redovno kontrolisana i vodjena od strane iskusnog akusera. I ova trudnoca bice najverovatnije zavrsena CR-om (dioptrija, prethodni CR).