Imam 46 godina; još uvek redovan mesečni ciklus;pre godinu i po pojavio mi se miom na zidu materice; zadnjih pola godine je počeo da raste i sada je veličine 7,2 x 6,4 cm ; doktor kod kojeg idem na pregled mi je preporučio da "sve" vadim; kakvo je Vaše mišljenje? Da li da idem na operaciju , da li da sve vadim ili postoji mogućnost samo miom da operišem, da li preporučujete klasičnu operaciju ili to može i laserom.  U napred Vam se zahvaljujem i očekujem da me posavetujete jer sam u velikoj dilemi.

    Odgovoreno: 20. 04. 2007.

    • Postovana, Vi ste u godinama kada se blizi menopauza mada jos uvek imate redovan mesecni ciklus. Ulaskom u menopauzu dolazi do prestanka hormonske stimulacije i do regresije mioma- uglavnom. Medjutim u Vas je primecen rast u zadnjih 6 meseci i taj trend ce se verovatno nastaviti. Ukoliko Vas trenutno svojom velicinom ne ugrozava i nemate subjektivnih tegoba mozete u dogovoru sa Vasim ginekologom pratiti situaciju jos 3 do 6 meseci i tada doneti odluku. U tim godinama praksa je da se radi totalna histerektomija ( sve napolje ), tako da bih se slozio sa Vasim ginekologom. Ta operacija se ne radi "laserom" - verovatno ste mislili na laparoskopiju. Obzirom na velicinu moj predlog je klasican pristup posle jos 3-6 meseci opservacije.