Postovani doktore, Pre mesec i po dana sam iz doma zdravlja upucena na klinicki kolposkopski pregled zbog izvesnih promene na grlicu (tada je radjen Papa test koji je bio II). Danas mi je kolposkopskim pregledom utvrdjeno postojanje ektopije (PVU) i jod negativno polje (sto je lekar prokomentarisao kao lose, i preporucio da sacekamo nalaze, valjda opet Papa testa). Pre 4 godine imala sam operaciju mioma na materici. Kako nisam radjala (1971. god.), a planiram potomstvo, interesuje me Vase misljenje o ovoj dijagnozi - kako se leci i da li je moguca trudnoca?

    Odgovoreno: 16. 05. 2008.
    • Jod negativno polje jeste patoloska kolposkopska slika, ali ako nije velika i ako je PA II onda su redovne godisnje kontrole dovoljne. Ako je promena velika onda ce Vas Dr predloziti biopsiju i na taj nacin cete dobiti H-P verifikaciju promene na osnovu koje se mogu ili ne moraju preduzeti odredjeni tretmani grlica. Trudnoca sa ovom dijagnozom, kao i onom pre nje (miom) je apsolutno moguca i izvodljiva, ali -dozvolite mi- ne cekajte predugo- bioloski sat brzo kuca.