Pre 5 meseci imala sam IVF uspesno zavrsen. Plod se sasvim dobro razvijao u toku bremenosti. Povremeno i to 6ta nedela, 9ta, 13ta nedela imala sam malo prokrvaljenje posle koje su mi lekari rekli da je normalno i nista strasno. Usput jos pre IVF su mi rekli da imam intramuralni miom velicine 15mm koji u 12toj nedeli je bio 26,4mm i opet su mi rekli da nema problema. Megjutim u 18toj nedelji desilo se spontani abortus i pri pregledu su mi rekli da sam previse "otvorena" 5sm. Mesec dana nakon toga, "danas", bila sam na pregled i preporuceno mi je da nakon 2-3 menstruacije razmislim o uklanjanju mioma operativnim zahvatom miomektomija-otvorena, da bi mogla nakon toga ponovo da zatrudnim. Interesuje me dali je za spontani abortus razlog ovaj intramuralni miom, dali je neophodna ta hirurska intervencija, postoje li rizici i dali bez te intervencije bi mogla da zatrudnim i rodim zdravo dete. Nadam se da ste imali vakve slucajeve i da mi mozete pomoci sa vasim savetima. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 28. 08. 2007.

    • Intramuralni miom od 15mm nije kontraindikacija za trudnocu i obicno ne predstavlja nikakav problem ni za zatrudnjivanje a jos manje za iznosenje trudnoce i po literaturi a i po mojim iskustvima. Ono sto se Vama desilo najverovatnije je isuficijencija matericnog usca koja je za posledicu imala "nemo" (bez bolova) prevremeno otvaranje matericnog usca i sledstveni spontani pobacaj- a miom sa tim nema nikakve veze. Isuficijencija matericnog usca predstavlja slabost grlica da iznese trudnocu- obicno se srece kod nedovoljno razvijene- hipoplasticne materice, ili njegovo popustanje nastaje usled infekcije. Dakle po mom misljenju uklanjanje mioma nije potrebno ukoliko ne raste i ne remeti supljinu materice, a u sledecoj trudnoci obavezan je serklaz i stalna borba protiv vaginalane i cervikalne infekcije uz ordiniranje lekova koji sprecavaju prevremene matericne kontrakcije.