Poštovanje,molim odgovor…da li Alportov sindrom majka prenosi detetu jer ga ona ima negde u genima,iako nema u familiji oboljelih niti od bubrežnih bolesti,niti od problema sa sluhom i vidom…ili ja majka prenosila jer dodje do poklapanja ili sl..između majčinih i očevih gena..tj dolazi do mutacije istih..hvala

    Odgovoreno: 20. 12. 2022.
    • Poštovani,

      postoji nekoliko načina kako se Alportov sindrom može preneti. Najčešći način, u preko 80% slučajeva, kako se prenosi jeste preko X (polnog) hromozoma. U tom slučajnu majka je mogla da štetan gen prenese sinu.