1. štitna žlezda

    Pitanje broj: #1136

    Da li hemioterapija i radioterapija mogu da poremete rad štitne žlezde? Naime, moja majka nekoliko godina pije Letrox, 1 tableta dnevno, zbog dijagnostikovanog smanjenog rada štitne žlezde, dakle hipotireoze. Prosla je kroz 6 ciklusa hemioterapije i preventivnog zračenja grudnog kosa i CNS/a zbog druge bolesti od koje boluje godinu dana (karcinom pluća) i sada, mesec dana nakon završenog zračenja, rezultat TSH joj je 20 (piše da su referentne vrednosti do 4). Na šta moze da ukazuje toliko povećan rezultat TSH? Da li ima ikakve veze sa ovom terapijom kroz koju je prošla?

    Odgovoreno: 06. 09. 2007.
    • Vaša majka boluje od primarne hipotireoze, što znači da njena žlezda ne luči adekvatnu kolicinu hormona (T3 i T4) zbog čega su joj vrednosti TSH visoke. Koliko sam razumela, ona je već na substitucionoj terapiji (tbl.Letrox), ali po svemu sudeći je doza nedovoljna jer TSH nije sišao u referentne vrednosti zbog čega je potrebno iskorigovati (povećati dozu leka). Moj savet je da se javite njenom ordinirajućem endokrinologu radi korekcije terapije. Što se tiče efekta zračne terapije na funkciju tiroideje, posebno ako je ona u predelu vrata i grudnog koša što ovaj put jeste slučaj, može se očekivati pogoršanje već smanjene funkcije ili ako ona kao takva nije postojala od ranije da se razvije usled efekata zračenja. Kod vaše majke je od ranije dijagnostikovana hipotireoza verovatno pogoršana primenom zračenja (u prilog tome bi išlo ako je pre njega TSH bio tbl. Letrox doveden u granice referentnih vrednosti što se iz vašeg mejla ne može zaključiti te ne mogu da vam sa sigurnošcu povrdim).
      Ass.dr Milena Velojic Golubovic