Postovani, u izvestaju koji mi je doktorka napisala pise sledece: iz anamneze: unazad oko 2 god. lecena tijastatom zbog hipertireoze. Oko godinu unazad nije pila lek, sada se javlja sa znacima recidiva. Objektivno: P= oko 120/ minuta. Difuzno uvecana zlezda bez vaskularnih fenomena. Ultrasonografija stitaste zlezde: stit. zlezda je u celini difuzno uvecana, desni rezanj je veci od levog homogene dominantno hipoehogene ehostrukture, bez fokalnih promena. Dimenzije: DR 25x60x26mm, LR 20x58x20mm, debljina istmusa oko 5mm. DG: struma diffusa gl.THYREOIDEAE. HYPERTHYREOIDISIMUS RECIDIVANS. TH: Tbl. Tiastat 2x1 dnevno u toku prvih 14 dana, dalje smanjiti dozu leka na 2x1/2 do kontrole, uz povremenu kontrolu broja leukocita. Za definitivno izlecenje najverovatnije ce biti potrebna radikalna terapija (operacija). Kontrola za 2 meseca sa novim nalazima T4,T3,TSH. Poslednji nalaz je TSH 0,004; T3 9,24, T4 309. Interesuje me da li je moguce izbegavanje operacije i drugo, u slucaju operacije da li prethodno hormoni treba u potpunosti da se dovedu u red?

    Odgovoreno: 04. 04. 2008.
    • Kao sto sam vam vec odgovorila u predhodnom mejlu, potrebno je zapoceti ponovno lecenje tireosupresivima, sto je kod vas vec i ucinjeno, a po smirivanju hiperfunkcije zlezde razmotriti mogucnost primene drugih ali svakako definitivnijih nacina lecenja vase bolesti obzirom da je doslo do recidiva. Imajuci u vidu vase godine, slazem se sa vasim endokrinologom da je operacija bolje resenje od primene radioaktivnog joda. Priprema za operaciju podrazumeva eutiroidno stanje pacijenta, odnosno da su vrednosti hormona u referentnom opsegu. Ass.dr Milena Velojic Golubovic