Postovana doktorka, Pisem Vam treci put i unapred zahvaljujem na utrosenom vremenu. Uradila sam nalaz kalcitonina i dodatno Anti Tg koji do sad nisam radila: Kalcitonin s tim da sam od jos jednog endokrinologa dobila preporuku da to bude lobektomija a ne totalna tireoidektomija. Molim Vas da mi objasnite posledice lobektomije i totalne tireodektomije ako ih ima, s obzirom da imam nameru i planiram potomstvo (imam 32 godine i do sada nemam dece). Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 27. 03. 2008.
    • Lobektomija je odstranjivanje samo jednog reznja stitaste zlezde a totalna tireidektomija zlezde u celini. Za koji ce se tip operativnog zahvata hirurg odluciti zavisi od nalaza na samoj zlezdi. Ukoliko je ona izmenjena samo na racun jednog reznja onda lobektomija ima smisla ali ako je u celini izmenjena onda je uvek bolje odstraniti celu zlezdu jer je u suprotnom problem samo polovicno resen. Koliko se secam kod vas je u pitanju izmenjena zlezda na racun oba reznja, te tako mislim da kada se vec podvrgavate operaciji, bolje je odstraniti zlezdu u celini. Nakon tireidektomije zaostace smanjena funkcija stitaste zlede, hipotireoza (koja moze da nastane i nakon lobektomije), te ce biti potrebna dozivotna nadoknada hormona tiroideje putem lekova. Osoba sa hipotireozom ako je adekvatno supstituisana, moze normalno da zatrudni, iznese trudnocu i rodi zdravo dete, te nema potrebe da se time opterecujete. Ass.dr Milena Velojic Golubovic