postovano doktorko,imam 27god,od samog porodjaja pre 18meseci ustanovljena  mi je hipotireuza,cim sam pocela da pijem letrox imala sam ubrzano lupanje  srca,za samo par meseci dobila sam hipertireozy,vec mesec dana pijem  propranolol 3puta na dan po 20mg,malo mi to pomaze,ali osecam kao da mi  drhe ruke,nekada osetim da mi je vrucina pa odmah i da mi je hladno,nemam  zelju za seksualnim odnosom.Cas sam raspolozena cas brzo planem.Uradila  sam scintiografiju i imam adenom na desnoj polovini stitaste zlezde.Pre  4meseca mi je radjen test fiksacije i doktorka mi je rekla da nije sada  vreme za uvodjenjem radioaktivnim jodom,za koji dan trebam ponovo da  uradim taj test.Recite mi da li je opasna ta terapija sa jodom,posto ima  malu bebu.Da li postoji neka druga vrsta lecenja,i sta biste vi rekli za  ovaj moj problem.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 30. 01. 2008.
    • Moram da kazem da mi malo nije jasna vasa cela prica posebno sto mi ne navodite vrednosti aktuelnog hormonskog statusa. Ako prihvatimo da imate hipertireozu i to usled postojanja toksicnog adenoma ( sto se scintigrafski potvrdjuje) ne vidim zasto bi vas prvo i odmah tretirali terapiskom dozom J bez predhodne primene tireosupresivnih lekova, bez obzira sto je terapija jodom lek izbora kod toksicnog adenoma.I da li je moguce da vam sve ovo vreme niko nije preporucio primenu lekova, osim betablokera! Iz cele price mi se cini da je vas kontakt sa specijalistom nuklearne medicine a ne endokrinologom tako da bih vam savetovala da se javite endokrinologu koji bi vase rezultate analizirao i doneo pravilan stav o vasem lecenju. Naravno mozda vi vec i pijete tireosupresive u cilju pripreme za terapiju jodom ali mi to niste jasno napisli pa se u tom slucaju ogradjujem. Sto se tice mogucnosti lecenja svakako dolazi u obzir i hirusko lecenje. Kako bilo opet naglasavam da je vas prvi i osnovni lekar endokrinolog. Ass.dr Milena Velojic Golubovic