Pozdrav doktorka, moje pitanje je sledeće: već duži period želim da proverim nivo hormona i to iz nekoliko razloga, imam jako bolne menstruacije praćene glavoboljama i jako bolnim grudima, ginekološki je sve u redu, osim što imam blago mikrocističan levi jajnik, i ponekad bistar iscedak iz dojki po nekoliko kapi, ultra zvuk redovno radim i grudi su blago displazične. primetila sam i da mi pojačano opada kosa a s'bzirom da vodim računa koje šampone kupujem i da se nefarbam, i uzimam ponekad vitaminske dodatke b kompleksa, mislim da je i ovo povezano sa tim. Doktorka dinekolog je preporučila kontrolisanje nivoa hormona jer ona sumnja na povišen nivo prolaktina ali ja nemam predstavu gde i kako se to radi. iIz Beograda sam, imam 26 godina i nisam do sad rađala i dosta mi je prihvaćenog opšteg mišljenja "sve će se sredidi kad rodiš":). pozdrav i nadam se da sam uputila pitanje pravoj službi.

    Odgovoreno: 30. 07. 2008.
    • Pštovana, Povećanje nivoa prolaktina može biti razlog brojnim tegobama, različitim poremećajima ciklusa, sekrecijom iz dojki, nemogućnosti da se ostane trudna. Potrebno je da uradi analiza prolaktina, i ukoliko je ona povećana CT ili NMR hipofize i započeti terapiju odgovarajućim lekovima. Analize verovatno možete uraditi u KC Srbija i u brojnim privatnim laboratorijama. ass.dr Milena Velojić Golubović