Ft4 45, 4/ft 3 17. 1/tsh 0. 01 (17. 09. 09) hipertireoza, primam terapiju favistan vec cetvrta sedmica i polako smanjujem. U isto vrijeme kad sam dobila rezultate hormona saznam da su i jetrene transaminaze povisene. Ast 59/alt 108/mhch 364/monociti 12. 5 mjesec dana dijeta, ishrana obogacena mlijekom i mlijecnim proizvodima. . . . 15. 10. 09. Rezultati izgledaju ovako ast 77/alt 153/ldh 118/mchc 354 (manji) /monociti 9. 3 (normalni) . Cekam rezulate hepatitis markera. Nemam apsolutno nikakvih smetnji, mucnine, bolova, temperature, zutila. . . . . Jetra nije uvecana i uz hepatobilijarnog trakta uredan. Molim vas vas savjet, misljenje. . . . . Ranije nisam bolovala zuticu, bila sam u blizini osoba koje su bolovale. Citala sam punoo favistanu lijeku za stinu zlijezdu i pise da se ne treba koristiti ako imate neke promjene na jetri, ostecenja i sl. Moja doktorica kaze da taj lijek bas i ne utice na novovnastalu situaciju sa jetrom tj nalazima, moze li poremecaj sa stitnom zlijezdom tj hipertireoza da utice na jetrene enzime???? Hvala

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Favistan može napraviti porast jetrinih enzima i promene u krvnoj slici, pad belih krvnih zrnaca i to su komplikacije koje se moraju pratiti i po potrebi promeniti lek ili preduzeti neki drugi vid lečenja. Isklučiti druge razloge porasta transaminaza i doneti konačno odluku o daljem lečenju hipertireoze. Ukoliko ste ranije bolovali od hepatita možda su vrednosti transaminaza bile povećane i pre terapije. Verovatno će i smanjenje doze imati efekta na ove promene. U tom slučaju samo njihovo praćenje jednom mesečno-
      ass. Dr milena velojić golubović