Poštovani, pre mesec dana sam bila na redovnom godišnjem ginekološkom pregledu i nalazi su bili uredni. Imam 30 godina, a prvu menstruaciju sam dobila u 11 godini. Sve ove godine je bila prisutna neredovnost menstrualnog ciklusa (u toku godine 2-3 puta dođe do pomeranja datuma, do izostanka ili dupliranja ciklusa) . Do sada me ginekolozi nikada nisu upućivali na ispitivanje hormona, a prvi put sam uradila analizu hormona pre mesec dana. Nalazi su bili sledeći: tsh 0, 25 (0, 35-4, 94) , insulin dobijena vrednost mlu/i 6, 3 (3, 0-25) , fsh 4, 3 (1, 5-9, 1) , lh 5, 2 (1-15) , prolaktin 19, 5 (3-30) , progesteron 18, 7 (10, 6-81, 2) , testosteron 0, 7 (0, 5-2, 6) , glukoza 5, 3 (3, 9-6, 1) . Ginekolog me je uputio kod endokrinologa. Endokrinolog je nakon pregleda dao sledeći opis: palpatorno tiroidea nije uvećana, prati akt gutanja, klinički bez poremećaja funkcije štitaste žlezde. U donetim analizama suprimovan tsh 0, 25, uredna insulinemija našte, u 24om danu ciklusa nema bitnijih odstupanja u odnosu lh/fsh inverzije, uredan testosteron i prolaktin, anovulatorni pg. Endokrinolog me je uputila na dodatne analize hormona i uz štitaste žlezde. Nalazi su sledeći: ft4 31, 4 (9, 1-19, 1) , t4 247 (60-160) , anti – tpo < 0, 5 (<5, 6) . Izveštaj sa uz štitaste žlezde je sledeći: desni lobus je 15x48x17 mm, širina istmusa je 2, 7 mm, a levi lobus 14x52x17 mm. Žlezda je zaobljenih kontura, difuzno je izrazito nehomogene strukture sa nepravilnim hipoehogenim zonama u oba lobusa, definisanih nodusnih promena nema. Uz dorzalnu i kaudalnu ivicu oba lobusa po nekoliko limfonoda veličine do 7 mm. Želela bih da napomenem da osim pomeranja mensturalnih ciklusa, ja ne osećam nikakve druge tegobe niti pokazatelje (niti jedna od navedenih kod hipertireoze: egzoftalmus (ispupčene očne jabučice) , uvećna štitasta žlezda, lupanje srca, prekomerno znojenje, nepodnošenje toplote, gubitak težine, gušenje pri naporu, topla i vlažna koža, uvećana slezina, periferni otoci, lomljiva kosa, povećani apetit, nervoza, nemir, umor, grčevi u mišićima, česte stolice) koji bi mi ukazivali na prisustvo disfunkcije štitaste žlezde. Sa ovim nalazima ću otići kod svog endokrinologa, ali bih vas zamolila za vaše tumačenje nalaza. Kakve posledice mogu da nastanu i da li je moguće da su ovakvi nalazi trenutni, i da nakon određenog vremena (bez posebne terapije) dođe do poboljšanja nalaza?? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti tsh, ft4 i t4 kao i ultrazvučni malaz se uklapaju u postojanje povećane funkcije štitaste žlezde. Ona može biti razlog i za smetnje u menstrualnom ciklusu. Potrebno je lečenje, ali mišljenje o terapiji i dozi leka mora dati vaš endokrinolog. Možda bi bilo dobro da kako nema posebnih tegoba u smislu hipertireoze ponovite vrednosti ft4, ft3 i tsh.
      ass. Dr milena velojić golubović